overfm.gr | Premier League | Πέρασε από το «Σεντ Μέρις» η Γιουνάιτεντ με… Άγιο Φερνάντες

Χάρη σε γκολ του Μπρούνο Φερνάντες στο 55′ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε από το «Σεντ Μέρις» επικρατώντας με 1-0 της Σαουθάμπντον.

Την δεύτερη συνεχόμενη και συνολικά νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί της Σαουθάμπντον στο «Σεντ Μέρις» χάρη σε γκολ του Μπρούνο Φερνάντες στο 55. Ντεμπούτο για τους «κόκκινους διαβόλους» έκανε ο Καζεμίρο ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι και στο δεύτερο παιχνίδι που κέρδισαν φέτος, ο αρχηγός τους Χάρι Μαγκουάιρ δεν ξεκίνησε βασικός.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην αρχή και στο 19′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν τριπλή ευκαιρία.Ο Φερνάντες με κεφαλιά έδωσε την μπάλα στον Ελάγκα, ο οποίος από τα δεξιά δοκίμασε το σουτ, με τον Μπαζούνου να αποκρούει με το σώμα. Ο πρώτος πήρε το ριμπάουντ σούταρε πάνω στα σώματα, με την μπάλα να καταλήγει στον Έρικσεν αλλά και αυτός νικήθηκε από τον πορτιέρο των «Άγιων». Δυο λεπτά αργότερα ο Κότσαπ βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το πλασέ του ήταν κακό χάνοντας την ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη οι «μπέμπηδες» απείλησαν με τον ΜακΤόμινεϊ, το σουτ του οποίου έδιωξε με γροθιές ο Μπαζουνού. Το γκολ που έκρινε την συνάντηση σημειώθηκε στο 55′. Ο Νταλότ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Φερνάντες με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-0. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν και προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία του Ντε Χέα χωρίς αποτέλεσμα.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ(Ραλφ Χάσενχιουτλ): Μπαζούνου, Γουόκερ-Πίτερς, Μπέλα – Κότσαπ, Σαλισού, Τζενεπό (89′ Περό), Γουάρντ – Πρόουζ, Λάβια, Αρίμπο (89′ Λιάνκο), Ελιουνούσι (63′ Στιούαρτ Άρμστρονγκ), Άνταμ Άρμστρονγκ (77′ Μάρα), Άνταμς.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ(Έρικ Τεν Χάαγκ): Ντε Χέα, Νταλότ, Βαράν, Μαρτίνες, Μαλάσια, Έρικσεν (Φρεντ 90+2′), Μακτόμινεϊ, Σάντσο (68′ Ρονάλντο), Φερνάντες, Ελάνγκα (80′ Καζεμίρο), Ράσφορντ.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.