overfm.gr | Super League 1 | Πεντάστερος Ολυμπιακός του γινε μάθημα το πάθημα από τον ΠΑΣ

Ένας εντυπωσιακός Ολυμπιακός διέσυρε με 5-0 τον Αστέρα Τρίπολης στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» διασκεδάζοντας τις εντυπώσεις από την ισοπαλία με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκλεισε το 2022 ο Ολυμπιακός διασύροντας με 5-0 τον Αστέρα Τρίπολης στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Μάλιστα το πάθημα από τον ΠΑΣ Γιάννινα του έγινε μάθημα καθώς αυτήν την φορά που προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο φρόντισε να καθαρίσει το ματς στην επανάληψη. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι ερυθρόλευκοι είχαν πέντε διαφορετικούς σκόρερς στην αναμέτρηση με πολλούς παίκτες να παίρνουν πάνω από την βάση στην απόδοση τους.

Ιδανικό ξεκίνημα για τον πρωταθλητή Ελλάδας καθώς στο 4′ ο Εμβιλά έκλεψε την μπάλα και πάσαρε στον Φορτούνη και αυτός έδωσε στον Μπιέλ που με συρτό σουτ άφησε άγαλμα τον Παπαδόπουλο ανοίγοντας το σκορ νωρίς νωρίς και κάνοντας το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα η ομάδα της Τρίπολης έχασε κλασσική ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Τασουλής έκανε την σέντρα για τον Μπαράλες που έκανε την προβολή και απέκρουσε ο Πασχαλάκης με τον Τιλίκα να πέφτει κάτω και να ζητάει πέναλτι από τον Ρέαμπτσιουκ. Μετά ο Κρέσπι σούταρε από πλάγια δεξιά σημαδεύοντας το δοκάρι και τον Τιλίκα μετά να αστοχεί από καλή θέση. Στην συνέχεια ο φρενήρης ρυθμός των πρώτων λεπτών δεν υήρχε με τις δυο ομάδες να επιδίδονται σε παιχνίδι κέντρου και ενώ περνούσαν τα λεπτά στο 35′ ο Χάμες με ένα πολύ δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου για να γίνει το 2-0. Στην συνέχεια δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο και οι «Πειραιώτες» πήγαν με αυτό το σαφές προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στην επαναληψη οι «Τριπολιτσιώτες» μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο γήπεδο έχοντας την κατοχή της μπάλας και τους «ερυθρόλευκους» να τους δίνουν γήπεδο. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν τα μέτρα τους και απέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 68′ έπειτα από λάθος του Καστάνιο μέσα στην περιοχή και ο Μπακαμπού σε κενή εστία έκανε το 3-0 για τον Ολυμπιακό. Πιο άνετο έγινε το παιχνίδι στην συνέχεια με τους «Πειραιώτες» να χάνουν πολύ καλή ευκαιρία στο 76′ όταν ο Μπιελ έκανε ατομική ενέργεια και σούταρε με τον Παπαδόπουλο να απομακρύνει. Στο 84′ ο Μαρσέλο έδωσε στον Μπιέλ και αυτός στον Γκάρι Ροντρίγκες που με σουτ από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 4-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη. Πέντε λεπτά αργότερα ακυρώθηκε γκολ του Μπακαμπού για φάουλ στον Ζουκάνοβιτς και στο 91′ ο Γκάρι Ροντρίγκες έκανε την σέντρα και ο Μασούρας με κεφαλιά με τον Παπαδόπουλο να μην μπορεί να συγκρατεί την μπάλα έκανε το τελικό 5-0.

Oλυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ανδρούτσος, Παπασταθόπουλος, Ντόι, Ρέαμπτσιουκ(71′ Μαρσέλο), Ινμπόμ Χουάνγκ, Εμβιλά(80′ Σαμασέκου), Φορτούνης(63′ Γκάρι), Μπιέλ, Χάμες(71′ Μασούρας), Ελ Αραμπί(63′ Μπακαμπού).

Αστέρας Τρίπολης (Αλέξανδρος Μανιάτογλου): Παπαδόπουλος – Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Τασουλής(60′ Ριέρα) – Ντομίνγκεθ, Τιλίκα(60′ Σανταφέ), Μπαρτόλο(46′ Γκαρνταφσκι), Άλβαρες – Κρέσπι, Μπαράλες(72′ Μπερτόλιο).