overfm.gr | La Liga | Πασαρέλα της Μπιλμπάο στο Έλτσε

Σαν σίφουνας πέρασε από το «Μαρτίνεθ Βαλέρο» η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικρατώντας της Έλτσε με 4-1 πιάνοντας στην τρίτη θέση τις Βιγιαρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης.

Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε η Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Μαρτίνεθ Βαλέρο» συντρίβοντας με 4-1 την Έλτσε με αποτέλεσμα να ισοβαθεί πλέον στην τρίτη θέση μαζί με Βιγιαρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης.

Ο χορός των γκολ ξεκίνησε στο ένατο λεπτό όταν σε αντεπίθεση των «Βάσκων» σε σέντρα του Μπερενγκέρ από τα αριστερά ο Μερκάου με αυτογκόλ έκανε το 0-1. Πέντε λεπτά αργότερα έγινε το 0-2 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σανσέτ ενώ στο 22′ ο Ουίλιαμς με εκλπηκτική ενέργεια και με φοβερό σουτ τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο ίδιο μοτίβο και στην συνέχεια με την Μπιλμπάο να είναι καταιγιστική και στο 44′ ο Μπερεγνκέρ πέτυχε το δεύτρο προσωπικό του τέρμα με σουτ μέσα από την περιοχή κάνοντας το 4-0. Ο ίδιος παίκτης στο 51′ λίγο έλειψε να κάνει και το 5-0 όμως είχε δοκάρι και το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 59′ με συνεργασία δυο πρώην συμπαικτών στην ΑΕΚ, με τον Μπογέ να φεύγει στην αντεπίθεση και να στρώνει στον Πόνσε ο οποίος μείωσε στο τελικό 4-1.

ΕΛΤΣΕ(Φραν Εσκριμπά): Μπαντία, Λιρόλα (67’ Χοσάν), Ρόκο (46’ Φιδέλ), Μπιγάς, Ομάρ Μασκαρέλ (38’ Πόνσε), Φερνάντες Μερκάου, Γκουμπάου (72’ Γκούτι), Κίνα, Κογιάδο (46’ Τζον), Μίγια, Μπογέ

ΜΠΙΛΜΠΑΟ(Ερνεστο Βαλβέρδε): Σιμόν, Ντε Μάρκος, Λέκουε, Μαρτίνεθ, Βιβιάν, Ντάνι Γκαρσία (72’ Βέσγα), Σανσέτ (63’ Ραούλ Γκαρσία), Μουνιαΐν, Ι.Ουίλιαμς (77’ Μορσίγιο), Ν.Ουίλιαμς (63’ Θάραγα), Μπερενγκέρ

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.