overfm.gr | Super League 1 | ΠΑΣ Γιάννινα-Βόλος 0-1: Δραπέτευσε με το διπλό από τα βροχερά Γιάννενα (vids)

Η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Ο Βόλος επικράτησε με 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες» για την 18η αγωνιστική της Super League, με το νικητήριο γκολ για την ομάδα της Μαγνησίας να το σημειώνει ο Δουβίκας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 14΄.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

ΤΟ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΠΑΜΛΙΔΗ ΚΑΙ Η ΕΥΣΤΟΧΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΠΕΝΑΛΤΙ ΤΟΥ ΔΟΥΒΙΚΑ

Παρόλο τις δύσκολες καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν, ο αγώνας στα πρώτα λεπτά είχε αρκετά καλό ρυθμό. Ο ΠΑΣ Γιάννινα έκανε την πρώτη του επίθεση στα αντίπαλα καρέ στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον σουτ του Καρτάλη όμως να είναι άστοχο.

Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα οι «γιαννιώτες » κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με τον Παμλίδη, με τον 27χρονο όμως να είναι σε θέση οφσάιντ. Η ομάδα του Βόλου κατάφερε να αντιδράσει και στο 12΄κερδίσε πέναλντι χάρη στο αντικανονικό μαρκάρισμα που έκανε ο Εραμουσπέ πάνω στον Μπάρτολο. Στο 14΄ ο Δουβίκας ευστόχησε από την άσπρη βούλα κάνοντας το 1-0.

Η ΠΙΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΟΚΑΡΙ ΤΟΥ ΔΟΥΒΙΚΑ

Οι γηπεδούχοι μπορεί να βρισκόντουσαν πίσω στο σκορ, όμως δεν τα παράτησαν. Στο 18΄η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 1-1, με τον Σάλιακα αρχικά να εκτελεί το φάουλ από τα δεξιά, αλλά στην συνέχεια με γυριστεί κεφαλιά ο Κάργας  να στέλνει την μπάλα άουτ.

Στο 25΄οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με τον Μπαρτόλο να νικιέται από τον πορτιέρε των γηπεδούχων Λευτέρη Χουτεσιώτη. Η ομάδα της Μαγνησίας εξακολουθούσε να είναι επιθετική και στο 35ο έχασε τρομερή ευκαιρία με τον Δουβίκα, με τον σκόρερ του πρώτου τέρματος να στέλνει την μπάλα στα αριστερό κάθετο δοκάρι έπειτα από προσποιήσεις που έκανε στον Σιοντή.

ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΙΚΗ ΚΑΙ ΧΑΜΕΝΟ ΑΝΑΠΟΔΟ ΨΑΛΙΔΙ ΜΠΡΕΝΕΡ

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο προπονητής των «γιαννιωτών» Αργύρης Γιαννίκης έκανε τρεις αλλαγές, προκειμένου η ομάδα του να βρει δίχτυα και να ισοφαρίσει. Ο Έλληνας τεχνικός έβαλε μέσα στον αγωνιστικό χώρο τους Λιάσο, Λέο και Μπέρνερ αντικαθιστώντας τους Εραμούσπε, Παμλίδη και Ελευθεριάδη. Η τακτική αυτή ήταν αποδοτική με τους Ηπειρώτες να απειλούν στο 54΄με κεφαλιά του Λιάσου. Επιπλέον, λίγα λεπτά αργότερα, και πιο συγκεκριμένα στο 70΄ο Μπρένερ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με το ανάποδο ψαλίδι του Αργεντίνου να είναι άστοχο.

Η ΑΠΕΙΛΗ ΤΟΥ ΚΑΡΤΑΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΠΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΒΟΛΟ

Ο ΠΑΣ Γιάννινα εξακολουθούσε να πιέζει την ομάδα του Βόλου, με τον Καρτάλη να μην μπορεί να κερδίζει τον Κλέιμαν στα 83΄. Από εκεί πέρα η ομάδα των Ιωαννίνων δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω με τους Θεσσαλούς να παίρνουν ένα πολύ σημαντικό διπλό.

ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ: O αγωνιστικός χώρος ήταν βαρύς καθώς τις τελευταίες μέρες έβρεχε συνεχώς στα Ιωάννινα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 12΄Εραμούσπε (ΠΑΣ Γιάννινα) 33΄Γκρίλο (Βόλος),  43΄Κάργας ( ΠΑΣ Γιάννινα), 53΄Τέκιο (Βόλος) , 60΄Παντελάκης (ΠΑΣ Γιάννινα), 72΄Περέα (Βόλος), 77΄Μπαρτόλο (Βόλος), 88′ Τσοκάνης (Βόλος), 90+3 Μίτογλου (Βόλος)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκορτσίλας (διαιτητής), Αλεξέας (βοηθός), Αναστασάκης (βοηθός), Τσακαλίδης (τέταρτος), Ζαχαριάδης (VAR), Μπαλτάς (AVR)

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Σωτήρης Νίνης (Βόλος), Ζαν Μπαριέντος (Βόλος)

ΑΛΛΑΓΕΣ:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ:  46΄ Λίασος  (Εραμούσπε),  Λέο 46΄ (Παμλίδης), Μπρένερ 46΄(Ελευθεριάδης), 71΄Μιλιντσεάνου (Σιόντης), Νάουμεντς 87΄ (Σάλιακας)

ΒΟΛΟΣ: 56΄Ντεντάκης (Τέκιο), Περέα (Ρενάτο Σάντος), 66΄Κιάκος (Μαρτίνες), Σάντσες 78΄(Μπαρτόλο)