overfm.gr | Κύπελλο Ελλάδας | ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 2-1: ΠΑΣ… για πρόκριση στα ημιτελικά [vid]

Ο ΠΑΣ Γιάννινα θα πάει να διεκδικήσει την πρόκριση στην Λεωφόρο στις 2 Μαρτίου.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε με 2-1 του Παναθηναϊκού στο γήπεδο του Αγρινίου για τον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι Γιαννιώτες από εκεί που έχαναν με 1-0,  κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1  αρχικά με τον Παμλίδη στο 21΄και στην συνέχεια να ανατρέπουν το σκορ  στο 67΄με γκολ του Κάργα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

ΜΑΚΕΝΤΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΔΙΧΤΥΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Ο Παναθηναϊκός έχοντας κάνει την πρώτη επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ, κατάφερε να βρει δίχτυα στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Βιγιαφάνιες αρχικά να βρίσκει έξυπνα τον Μακέντα και ο Ιταλός επιθετικός να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του. Ένα λεπτό αργότερα ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπάθησε να βγει στην αντεπίθεση, με το γυριστό σουτ όμως του Λέο Μπατίστ να καταλήγει άουτ. Στην συνέχεια, οι παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη έχασαν και δεύτερη πολύ καλή ευκαιρία, με την κεφαλιά του Κάργα  να περνά άουτ στο 9΄.

Ο ΠΑΜΛΙΔΗΣ ΦΕΡΝΕΙ ΤΟ ΜΑΤΣ ΞΑΝΑ ΣΤΑ ΙΣΑ

Οι γηπεδούχοι έχοντας σημειώσει δύο πολύ καλές φάσεις στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο, κατάφεραν να βρουν δίχτυα στο 21΄, με τον Παμλίδη να νικά τον Ξενόπουλο και να ισοφαρίζει σε 1-1 για τους Γιαννιώτες. Λίγη ώρα αργότερα ο ΠΑΣ  έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-1, με τον Λέο να του γίνεται μια εξαιρετική κάθετη πάσα αλλά και στην συνέχεια ο πορτιέρε των «πράσινων» να διώχνει έγκαιρα σε κόρνερ.

Η ΠΙΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΔΟΚΑΡΙ ΤΟΥ ΧΑΤΖΗΓΙΟΒΑΝΗ

Με την συμπλήρωση του μισάωρου, το «τριφύλλι » πίεζε αρκετά τους γηπεδούχους, με τον Αϊτόρ να χάνει μια πολύ καλή ευκαιρία στο 34΄. Μάλιστα, ο Λάζλο Μπόλονι είχε βάλει τον Αλεξανδρόπουλο  ως εξωτερικό χαφ προκειμένου να βελτιώσει ακόμα περισσότερο την τακτική του. Επιπλέον, λίγο πριν την ανάπαυλα του πρώτου μέρους, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι έχασε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 41΄, με την εκτέλεση φάουλ του Τάσου Χατζηγιοβάνη να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γιούρι Λοντίγκιν.

ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΓΚΟΛ Ο ΠΑΣ

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Λάζλο Μπόλονι αλλά και ο Αργύρης Γιαννίκης δεν έκαναν κάποια αλλαγή. Στο 47΄ ο Αϊτόρ έκανε ένα διαγώνιο σουτ, χωρίς όμως ανησυχήσει τον Λοντίγκιν. Ο ΠΑΣ Γιάννινα στην συνέχεια αντέδρασε και στο 54΄προσπάθησε να απειλήσει με τον Ελευθεριάδη, με το σουτ 29χρονου όμως να είναι αρκετά άστοχο. Δύο λεπτά αργότερα οι Ηπειρώτες βρέθηκαν πολύ κοντά στο γκολ, με τον  Ντομίνγκεθ  αρχικά να κάνει κάθετη μπαλιά στον Παμλίδη από τα αριστερά, αλλά το πλασέ του να καταλήγει άουτ.

ΤΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ PASSING GAME ΤΟΥ ΠΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΚΑΡΓΑ

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μέχρι εκείνο το χρονικό διάστημα κυκλοφορούσε την μπάλα σε όλα τα σημεία του γηπέδου με εξαιρετικό τρόπο, με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να δυσκολεύονται αρκετά. Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ στο 67΄ με τον Καρτάλη να εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά και ο Κάργας με σκαστή κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

H ΑΠΕΙΛΗ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΝΤΣΕΣ ΣΤΟ 81΄

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μετά γκολ που σημείωσε με τον Κάργα στο 67΄κατέβασε στροφές, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να αντιδρά. Στο 81΄ το «τριφύλλι »  δεν μπόρεσε να κάνει τον 2-2, με του σουτ του Σάντσες να μπλοκάρεται από τον Λοντίγκιν. Από εκεί και ύστερα ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να παίρνει μια σπουδαία νίκη.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:  52΄Χατζηθεοδωρίδης (Παναθηναϊκός), 90+2 Λιάσος (ΠΑΣ Γιάννινα)

ΑΠΟΥΣΙΕΣ

ΠΑΣ Γιάννινα:  Σιόντης, Οικονομόπουλος, Μπρένερ, Δούμτσης, Πανουργιάς, Τριάδης, Αθανασίου

Παναθηναϊκός: Διούδης, Σανκαρέ, Ιωαννίδης, Χουανκάρ, Μαουρίσιο, Μόλο

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ

Τζήλος (διαιτητής), Μπαλτάς (βοηθός), Μεϊντάνας (βοηθός), Αγγελάκης (τέταρτος), Μανούχος (VAR), Τζώρτζιος (AVAR)

ΟΙ ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Καρτάλης, Ντομίνγκεθ, Κάστρο, Ελευθεριάδης, Λέο Μπατίστ, Παμλίδης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Ξενόπουλος, Σάντσες, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Νιάς, Αλεξανδρόπουλος, Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα.