overfm.gr | Super League 1 | ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 1-0 – Ο τιμωρός των μεγάλων

Ο ΠΑΣ Γιάννινα απέδειξε πως είναι ο τιμωρός των μεγάλων. Μετά τον ΠΑΟΚ πληγώνει και τον Παναθηναϊκό κερδίζοντας τον με 1-0 στους «Ζωσιμάδες».

Με γκολ του Γκαρντάφσκι μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα, ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε σπουδαίο τρίποντο απέναντι στον Παναθηναϊκό. Τον κέρδισε εντός έδρας με 1-0. Στους τρεις βαθμούς έμεινε ο Παναθηναϊκός, που δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο των Ηπειρωτών. Στους έξι φτάνει πλέον ο ΠΑΣ.

Oι ΠΑΣ-άδες τον προσγείωσαν ανώμαλα!

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα «φιγουράρει» ο «Άγιαξ της Ηπείρου». Επικράτησε 1-0 του Παναθηναϊκού όπως έκανε και στην πρεμιέρα κόντρα στον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με το όμορφο τέρμα του Μίκαελ Γκαρντάβσκι έξω από την περιοχή. ‘Αντεξε στη μεγάλη πίεση που του άσκησε ο Παναθηναϊκός και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς στην πρώτη τη τάξει εθνική κατηγορία.

Από την άλλη, οι «πράσινοι» του Ιβάν Γιοβάνοβιτς αναγκάστηκαν για μεγάλο διάστημα να παίξουν απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων. Δεν μπόρεσαν να απειλήσουν σημαντικά τον Γιούρι Λοντίγκιν και γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Τώρα, ο ΠΑΣ Γιάννινα ταξιδεύει στην Αθήνα και τη Νίκαια για την 3η αγωνιστική. Θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη (23/09) τον Ιωνικό, που προέρχεται από τη μεγάλη νίκη επί του Άρη. Οι «κίτρινοι» υποδέχονται την Τετάρτη (22/09) τον Παναθηναϊκό στο «Κλ. Βικελίδης» στο ντέρμπι της τρίτης… στροφής της Super League.

Πω-πω μια γκολάρα!

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε το παιχνίδι για τους Ηπειρώτες. Το «συγκρότημα» του Ηρακλή Μεταξά μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση. Είχε δύο στημένες μπάλες με ισάριθμα κόρνερ και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 5ο λεπτό μ’ ένα όμορφο γκολ. Ο «Δράστης» για τους γηπεδούχους ήταν ο Μίκαελ Γκαρντάβσκι. Πήρε τη μπάλα από τον Περέα και με πλασέ στην κίνηση, έξω από την περιοχή και προς τον άξονα, την έστειλε στην εστία του Διούδη, που δεν μπορούσε να αντιδράσει, ενώ είχε βρει και το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε άμεσα να αντιδράσει. Δύο λεπτά μετά την «ψυχρολουσία» που δέχθηκε ο Καρλίτος έκανε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, όταν το γύρισμα που έκανε δεν βρήκε στόχο. Οι «πράσινοι» είχαν πάρει την κατοχή, όμως δεν μπορούσαν να βρουν τους διαδρόμους προς την εστία του Γιούρι Λοντίγκιν.

Η επόμενη απειλή για το «συγκρότημα» του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήρθε με την συμπλήρωση του 30λεπτου. Ο Λούντκβιστ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σάρλια πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Πάντως, ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν αυτός που έφτασε με αξιώσεις κοντά στο δεύτερο γκολ. Στο 39′ ο Περέα έκανε το γύρισμα μέσα από την περιοχή, ο Κόντε δεν κατάφερε να κάνει το κοντρόλ και ο Διούδης μπλόκαρε. Μάλιστα, στην συγκεκριμένη φάση ο Αργεντίνος αποχώρησε με πρόβλημα στον μηνίσκο και έδωσε τη θέση του στον Μορέιρα.

Μεγάλη ευκαιρία του Παναθηναϊκού

Τρία λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός έφτασε για πρώτη φορά κοντά στην ισοφάριση. Ο Χουάνκαρ έκανε το γύρισμα, η άμυνα του ΠΑΣ Γιάννινα δεν κατάφερε να διώξει, ο Αϊτόρ έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λοντίγκιν. Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος ήταν και πάλι για τους Ηπειρώτες. Στο 45′ ο Μορέιρα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, αλλά ο Περέα δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της μπάλας που πέρασε άουτ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Σάρλια βρέθηκε και πάλι σε θέση βολής. Έπειτα από κόρνερ, ο Χουάνκαρ έκανε τη σέντρα έξω από την περιοχή, ο αμυντικός των «πράσινων» πήρε νέα κεφαλιά, αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να βρει στόχο. Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κλείνουν τους διαδρόμους, αλλά να μην μπορούν να κρατήσουν την μπάλα. Ο Παναθηναϊκός πίεσε ψηλά, χωρίς ωστόσο να κάνει φάση για γκολ, με εξαίρεση μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λούντκβιστ στο 54ο λεπτό.

Βλέποντας το αυτό, ο Γιοβάνοβιτς έριξε στο παιχνίδι τον Ιωαννίδη αντί του Λούντκβιστ. Παίζοντας με δίδυμο στην επίθεση τον νεοεισελθόντα και τον Καρλίτος, με τον δεύτερο να παίζει λίγο πίσω από τον συμπαίκτη του, στο 56’. Τρία λεπτά μετά, ο διαιτητής Παπαδόπουλος καταλόγισε πέναλτι υπέρ του ΠΑΣ. Με την χρήση VAR όμως το πήρε πίσω, θεωρώντας το χέρι του Αϊτόρ στήριξης, στην προσπάθεια του Πίρσμαν.

Ο όποιος ρυθμός κόπηκε, ακολούθησαν νέες αλλαγές με τον Γιοβάνοβιτς να χρησιμοποιεί… ό,τι είχε στην διάθεσή του σε μεσοεπιθετικό επίπεδο και την ομάδα του Ηρακλή Μεταξά να κρατάει το 1-0, εκμεταλλευόμενη και τον εκνευρισμό που έβγαζε ο αντίπαλος όσο περνούσε η ώρα…

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Σνάιντερ, Καραχάλιος (70’ Σιόντης), Ντομίνγκεθ, Γκαρντάβσκι, Περέα, Κόντε (42’ Μορέιρα).

Έμειναν στον πάγκο: Σούλης, Παντελάκης, Οικονομόπουλος, Λιάσος, Μπρένερ, Λώλης, Μιλιντσεάνου.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Σάρλια, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Μαουρίσιο (70’ Βιγιαφάνιες), Ρούμπεν Πέρεθ, Αϊτόρ (70’ Παλάσιος), Λούντκβιστ (56’ Ιωαννίδης), Βιτάλ (79’ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος (79’ Μακέντα).