overfm.gr | Super League 1 | ΠΑΣ Γιάννινα – Παναιτωλικός: Ο Εντινγκά έφτιαξε, ο Μπαρμπόσα «κέρασε» [vid]

ΠΑΣ Γιάννινα – Παναιτωλικός: Στην πρώτη της «επίσκεψη» στην περιοχή του Λοντίγκιν, η ομάδα του Αγρινίου πέτυχε το 0-1.

Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να περιμένει η ομάδα του Παναιτωλικού, στο καθοριστικό ματς με τον ΠΑΣ στα Γιάννενα για την 5η αγωνιστική των πλέι άουτ. Οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα έφτασαν από νωρίς στο ζητούμενο, στο γκολ, στην αναμέτρηση που διεξάγεται στους «Ζωσιμάδες».

Χρειάστηκαν μόλις 20 λεπτά για να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ. Χωρίς νωρίτερα να έχουν δημιουργήσει τις ουσιαστικές προϋποθέσεις για να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Λοντίγκιν. Αλλά από τη στιγμή που στο ματς διακυβεύονται πολλά για τον σύλλογο του Αγρινίου, μετρά το γκολ. Ούτε το πώς ήρθε, ούτε το ποιος το πέτυχε και σε καμιά περίπτωση εάν ήταν ένα γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα.

Ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ με το γκολ του Μπαρμπόσα. Στο 20ό λεπτό ο Εντινγκά πήρε την μπάλα στο χώρο του κέντρου και προς τα αριστερά. Είχε πολλά μέτρα μπροστά του, είχε χώρο, η ανασταλτική λειτουργία των γηπεδούχων απούσα, το μαρκάρισμα πάνω στον μέσο της ομάδας του Αγρινίου ήταν με τα… μάτια. Κι εκείνος δεν άφησε την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε ανεκμετάλλευτη.

Κέρδισε μέτρα με την μπάλα και έκανε την κατάλληλη στιγμή τη σέντρα στο κέντρο της μεγάλης περιοχής. Ο Μπαρμπόσα που έκανε την κίνηση στην πλάτη της άμυνας, βρέθηκε εντελώς αμαρκάριστος. Εκεί που ήταν πήγε η μπάλα, εκείνος δεν λάθεψε και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λοντίγκιν, πετυχαίνοντας το 0-1.