overfm.gr | Super League 1 | ΠΑΣ-ΑΣ με τα όλα του αποσπώντας απρόσμενη ισοπαλία από τον Ολυμπιακό

Απρόσμενη ισοπαλία απέσπασε ο ΠΑΣ Γιάννινα από τον Ολυμπιακό στους Ζωσιμάδες με 2-2 ενώ έχανε στο ημίχρονο με 2-0.

Έγινε το μπαμ! Ο ΠΑΣ Γιάννινα με απίστευτο come back και κατάθεση ψυχής στην επανάληψη γύρισε ένα χαμένο παιχνίδι και με σκόρερ τους Παμλίδη και Λιάσο που ήταν αμφότεροι έτοιμοι να βγουν ως αλλαγή απέσπασε ισοπαλία από τον Ολυμπιακό στους Ζωσιμάδες ενώ έχανε με 2-0 στο ημίχρονο. Ανεξήγητη η καθίζηση για τους «Πειραιώτες» στην επανάληψη και ειδικά μετά από το 55′ που έχασαν ένα καθαρά δικό τους παιχνίδι και σε περίπτωση που ο Παναθηναϊκός περάσει από την Νεάπολη και κερδίσει τον Ιωνικό η διαφορά από τον αιώνιο του αντίπαλο θα μεγαλώσει στους 14 βαθμούς.

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν ήταν καλό καθώς άρχισαν να πέφτουν φωτοβολίδες εντός αγωνιστικού χώρου τόσο στο 5′ όσο και στο 10′. Ώσπου στο 14 ξεκίνησαν μεγάλης έκτασης επεισόδια στις εξέδρες ενώ κόσμος μπούκαρε στο ταρτάν με αποτέλεσμα ο διαιτητής Κουμπαράκης να πάρει τους βοηθούς του και να κατευθυνθούν στα αποδυτήρια μαζί με τους παίκτες των δυο ομάδων. Μετά από 22 λεπτά το ματς ξανάρχισε και δυστυχώς είχαμε την πεμπτη διακοπή λόγω φωτοβολίδας. Μετά τις διακοπές λόγω φωτοβολιδών και επεισοδίων είχαμε και ματς με τον Φορτούνη να σουτάρει και τον Σούλη να διώχνει σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ελ Αραμπί έκανε την κάθετη πάσα για τον Φορτούνη ο οποίος πλάσαρε ιδανικά τον Σούλη για να κανει το 0-1 και να επιστρέψει ιδανικά στα γκολ μετά τον Μάρτη του 2021. Σαν να μην έφτανε αυτό στο 45′ ο Έλληνας άσος εκτέλεσε ιδανικά ένα φάουλ και έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Σούλη για να γίνει το 0-2 με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε εξίσου δυνατά και στο 55′ έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Ελ Αραμπί να κάνει το σκαστό σουτ και η μπάλα να φεύγει μόλις άουτ. Καπου εκεί οι παίκτες του ΠΑΣ αναθάρρησαν και άρχισαν να βγαίνουν μπροστά και να απειλούν την εστία του Πασχαλάκη. Στο 56′ ο Μορέιρα έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του πορτιέρο των «Πειραιωτών» . Επτά λεπτά αργότερα μάλιστα οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι σε κεφαλιά του Λιάσου έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Αυτό ήταν και η προειδοποίηση καθώς στο 64′ ο Παμλίδης σούταρε εκτός περιοχής και σκόραρε για να μειώσει σε 1-2. Και μάλιστα στο 76′ ο Μορέιρα πέρασε τον Ανδρούτσο έκανε την σέντρα, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στον Λιάσο που σε κενή εστία ισοφάρισε σε 2-2 μέσα σε πανδαιμόνιο. Μάλιστα στο 83′ λίγο έλειψε να πετύχει ο ΠΑΣ την απόλυτη ανατροπή αλλά η προβολή του Μπάλαν που πρόλαβε Ντόι και Ανδρούτσο έφυγε άουτ. Στην συνέχεια οι «Πειραιώτες» προσπάθησαν να πιέσουν για να πετύχουν το γκολ της νίκης αλλά ματαια με τους «Γιαννιώτες» να πανηγυρίζουν έναν απρόσμενο βαθμό.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Σούλης – Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πήλιος – Καραχάλιος, Ριένστρα, Λιάσος – Μορέιρα, Παμλίδης(81′ Ροσέρο), Σταματελόπουλος(60′ Μπάλαν)

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης – Βρουσάι(22′ Ανδρούτσος), Ρέτσος, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ(81′ Μαρσέλο) – Εμβιλά, Χουάνγκ(81′ Γκάρι Ροντρίγκες) – Μπιέλ, Χάμες(71′ Κασάμι), Φορτούνης – Ελ Αραμπί(71′ Μπακαμπού)