overfm.gr | Ligue 1 | Παρί Σεν Ζερμέν – Μπρεστ 1-0: Πήρε το τρίποντο και χτύπησε κορυφή

Η Παρί Σεν Ζερμέν τα… χρειάστηκε αφού κέρδισε με το εύθραυστο 1-0 την Μπρεστ, η οποία έχασε και πέναλτι στο 71’.

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Ligue 1 είναι η Παρί Σεν Ζερμέν, μετά την νίκη της επί της Μπρεστ με 1-0.

Οι πρωτευουσιάνοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και είχαν τις ευκαιρίες τους. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Νεϊμάρ μετά από ασίστ του Μέσι στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές ευκαιρίες να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ, όμως αυτό δεν ήρθε, αφού δεν κατάφεραν να τις αξιοποιήσουν και παραλίγο να το πληρώσουν. Στο 71ο λεπτό η Μπρεστ κέρδισε πέναλτι, όταν ο Φαντιγκά ανέτρεψε τον Κιμπεμπέ.

Ο Σλιμανί ήταν ο ποδοσφαιριστής ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο είδε τον Ντοναρούμα να του λέει όχι. Έτσι το 1-0 έμεινε ως το τέλος και η Παρί πήρε την νίκη και το τρίποντο.