overfm.gr | Champions League | Παρί Σεν Ζερμέν – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2: Ξανά ήρωας στο Παρίσι ο Ράσφορντ

Με την υπογραφή του Μάρκους Ράσφορντ, οι «κόκκινοι διάβολοι» πήραν τη νίκη.

Παρί Σεν Ζερμέν και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έδωσαν μάχη στο «Παρκ Ντε Πρενς» για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League, με την αγγλική ομάδα να είναι καλύτερη και να παίρνει τη νίκη με 2-1.

Την τελευταία φορά που συναντήθηκαν οι δύο ομάδες ήταν πριν 1,5 χρόνο, στο ίδιο γήπεδο. Τότε, οι Άγγλοι είχαν πάρει τη νίκη και την πρόκριση για την «φάση των 8», με τελικό σκορ 3-1 και ήρωα πάλι τον Ράσφορντ ο οποίος πέτυχε το κρίσιμο γκολ της πρόκρισης.

Με πολλά προβλήματα παρατάχθηκε η Παρί Σεν Ζερμέν στον αποψινό αγώνα για τα αστέρια. Οι απουσίες της ομάδας, φάνηκαν στην αρχή να την επηρεάζουν σε αντίθεση με την αντίπαλό της που μπήκε πιο συγκεντρωμένη.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – κατά κύριο λόγο – κρατούσε το ματς στα χέρια της. Με το ταλαιπωρημένο αλλά εύστοχο πέναλτι του Μπρούνο Φερνάντες, το οποίο χρειάστηκε να εκτελεστεί δύο φορές αφού ο Κέιλορ Νάβας δεν βρισκόταν στη θέση που έπρεπε, οι «κόκκινοι διάβολοι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 23ο λεπτό. Οι Άγγλοι απείλησαν με διπλή ευκαιρία στο 39ο και 40ο λεπτό με σουτ του σκόρερ και έπειτα κεφαλιά του Μακ Τόμινι, αλλά ο Νάβας βρισκόταν και τις δύο φορές εκεί. Από πλευράς των Γάλλων ο Ντι Μαρία απείλησε στο 11ο λεπτό ενώ ο Κουρζαβά ένα λεπτό μετά, με τον Ντε Χέα να αποκρούει και τις δύο φορές.

Οι Παριζιάνοι μπήκαν ανανεωμένοι στο δεύτερο μισό και άρχισαν να γίνονται απειλητικοί μόλις από τα τρία πρώτα λεπτά, με προσωπική ενέργεια και σουτ του Εμπαπέ. Η Παρί άρχισε να ασκεί αρκετή πίεση και μάλιστα «προειδοποίησε» τους αντιπάλους με δοκάρι του Κουρζαβά στο 54’. Τελικά, δίχτυα βρήκε ο Μαρτιάλ αλλά για λογαριασμό των Γάλλων, ισοφαρίζοντας έτσι το σκορ. Με τα λεπτά, ο ρυθμός του παιχνιδιού άρχισε να γίνεται όλο και πιο έντονος. Τόσο η Παρί όσο και η Γιουνάιτεντ είχαν τις δικές τους ευκαιρίες για να προηγηθούν, όμως καμία δεν έβρισκε δίχτυα. Την αγγλική ομάδα ήρθε να λυτρώσει ο Ράσφορντ στο 87ο λεπτό με ελιγμό στην μεγάλη περιοχή και δυνατό σουτ, με το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Νίκη στον όμιλο πήρε και η Λειψία κόντρα στην Μπασακσεχίρ (2-0) και πλέον εκείνη και η Γιουνάιτεντ βρίσκονται στην πρώτη θέση του 8ου ομίλου.

Την παράσταση πάντως έκλεψαν δυστυχώς, για ακόμη μια φορά, τα άδεια καθίσματα…

Παρί Σεν Ζερμέν (Τούχελ): Νάβας, Φλορέντσι (78’ Νταγκμπά), Ντιαλό, Κιμπεπέ, Κουρζαβά (83’ Μπάκερ), Ερέρα (78’ Ραφίνια), Ντανίλο, Γκέιγκ (45’ Κεν), Ντι Μαρία (85’ Σαράμπια), Νεϊμάρ, Εμπαπέ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκερ): Ντε Χάε, Ουάν Μπι Σάκα, Τουανζέμπε, Λίντελεφ, Σο, Φρεντ, Μακ Τόμινι, Ράσφορντ, Μπρούνο Φερνάντες (88’ Φαν Ντε Μπέεκ), Τέλες (67’ Πογκμπά), Μαρσιάλ (89’ Τζέιμς)

Διαιτητής: Ματέου Λαόθ

Κίτρινες: 34’ Νεϊμάρ, 36’ Μακ Τόμινι, 83’ Ντανίλο, 90’ Κεν