overfm.gr | Ligue 1 | Παρί Σεν Ζερμέν – Λανς 2-1: Νίκησαν και… ελπίζουν οι Παριζιάνοι

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 2-1 της Λανς και ελπίζει σε στραβοπάτημα της Λιλ για να πιάσει κορυφή στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Τέλος στο αήττητο δεκατριών αγώνων της Λανς έβαλε η Παρί, η οποία με γκολ των Νεϊμάρ και Μαρκίνιος επικράτησε με 2-1 για την 35η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Ο Ιγκνάτιους Γκαναγκό μείωσε στο 61′ για τους φιλοξενούμενους.

Σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες ευκαιρίες στο ξεκίνημα του ο Νεϊμάρ δήλωσε παρών, και εκμεταλλευόμενος το λάθος της άμυνας της Λανς έγραψε το 1-0 στο 33ο λεπτό. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τις ευκαιρίες να είναι ανύπαρκτες εκατέρωθεν.

Ο Μαρκίνιος με τον ίδιος τρόπο που σκόραρε και κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι έκανε το 2-0 για τους Παρισζιάνους στο 59′, υποδεχόμενος την ασίστ από το κόρνερ του Νεϊμάρ με το κεφάλι. Δύο λεπτά αργότερα μείωσε ο Γκαναγκό, με την Παρί ωστόσο να μην ανησυχεί ιδιαίτερα στο τελευταίο μισάωρο έχοντας τον έλεγχο του αγώνα. Είχε δοκάρι σε φάουλ ο Νεϊμάρ και ακυρωθέν – ως οφσάιντ – γκολ ο Ικάρντι.

ΠΑΡΙ: Νάβας, Νταγκμπά (18′ Κέρερ), Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Ντιαλό, Γκέιγ (60′ Βεράτι), Ντανίλο, Σαράμπια (60′ Ερέρα), Νεϊμάρ (90+2′ Ραφίνια), Ντράξλερ (90+2′ Κιν), Ικάρντι

ΛΑΝΣ: Φαρίνιες, Κλος, Γκραντέτ, Μεδίνα, Φορτές, Μισλέν (81′ Ζαν), Καουζάκ (69′ Κακουτά), Ντουκουρέ (76′ Μαουρισιό), Φοφανά, Μουινγκά (69′ Μπανζά), Γκαναγκό