Champions League

Παρί Σαν Ζερμέν 1-0 Λειψία: Κακό ματς, τρίποντο «χρυσάφι» για την Παρί

Σε ένα από τα παιχνίδια που, παρά τις προβλέψεις και τις προσδοκίες, θα ξεχαστεί αρκετά γρήγορα, η Παρί Σαν Ζερμέν επικράτησε της Λεψιάς στο «Παρκ Ντε Πρενς» με 1-0, χάρις στο γκολ του Νεϊμάρ. Οι πρωταθλητές Γαλλίας, έφτασαν τους «ταύρους» στη βαθμολογία, με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν στους 6 πόντους. Φυσικά, σε περίπτωση ισοβαθμία, […]

24.11.2020 | 23:53

Σε ένα από τα παιχνίδια που, παρά τις προβλέψεις και τις προσδοκίες, θα ξεχαστεί αρκετά γρήγορα, η Παρί Σαν Ζερμέν επικράτησε της Λεψιάς στο «Παρκ Ντε Πρενς» με 1-0, χάρις στο γκολ του Νεϊμάρ. Οι πρωταθλητές Γαλλίας, έφτασαν τους «ταύρους» στη βαθμολογία, με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν στους 6 πόντους. Φυσικά, σε περίπτωση ισοβαθμία, η Παρί είναι εκείνη που θα πάρει το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση, λόγω των μεταξύ τους αγώνων.

Στο πρώτο μέρος, η εικόνα του παιχνιδιού ήταν αρκετά χειρότερη από αυτά που περιμέναμε να δούμε στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Στο 11ο λεπτό, ο Ντι Μαρία κέρδισε την εσχάτη των ποινών σε παράβαση του Σάμπιτζερ, με τον Νεϊμάρ να νικά τον Γκουλάτσι από την «άσπρη βούλα» και να ανοίγει το σκορ για τους Παριζιάνους. Οι δύο ομάδες, στη συνέχεια ήταν αρκετά νευρικές, με την επόμενη καλή στιγμή να έρχεται στο 38ο λεπτό από πλευράς Λειψίας, ωστόσο ο Νάβας αντέδρασε σωστά στην προσπάθεια του Χαϊντάρα.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του αγώνα δεν αυξήθηκε ιδιαίτερα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή της μπάλας, αλλά όχι κάποια καθαρή ευκαιρία. Οι δύο μοναδικές καλές στιγμές, ήρθαν στο 49ο λεπτό με τον Φόρσμπεργκ και στο 79′ με τον Πάουλσεν, με τους δύο παίκτες να μην καταφέρνουν να βρούν στόχο. Το τελικό σκορ δεν άλλαξε ποτέ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τους τρεις βαθμούς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παρί Σαν Ζερμέν: Νάβας, Ντιαλό, Μαρκίνιος, Μπέικερ, Φλορένζι, Ερέρα (Βεράτι 83′), Περέιρα, Παρέδες, Ντι Μαρία (Ραφίνια 64′), Εμπαμπε, Νεϊμάρ

Λειψία: Γκουλάτσι, Κονατέ, Ουπαμεκανό, Ανχελίνο, Μουκιέλε (Όρμπαν 63′), Σάμπιτζερ, Χαϊντάρα, Φόρσμπεργκ (Σέρλοθ 74′), Όλμο (Κλάιφερτ 64′), Νκουνκού, Πάουλσεν