overfm.gr | Ligue 1 | Παρί – Μονακό: Ισοπαλία με πέναλτι Νεϊμάρ (vid)

Παρί Σεν Ζερμέν και Μονακό μοιράστηκαν από ένα βαθμό μετά τη χθεσινή ισοπαλία με σκορ 1-1 στο «Παρκ Ντε Πρενς».

Η «μηχανή» των γκολ που ονομάζεται Παρί Σεν Ζερμέν, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη χθες στο γαλλικό ντέρμπι κόντρα στη Μονακό.

Οι Παριζιάνοι ξεκίνησαν αρκετά χαλαρά την αναμέτρηση και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν με τον κατάλληλο τρόπο. Ο Κέβιν Βόλαντ μετά από πάσα του Γκολόβιν, βρέθηκε απέναντι στον Ντοναρούμα και με ένα αριστερό πλασέ έκανε το 0-1 στο 20′.

Η Παρί άργησε να «ξυπνήσει» και έκλεισε το ημίχρονο με διπλό δοκάρι (πρώτα ο Μέσι και στην επαναφορά ο Μπαμπέ). Στο δεύτερο μέρος βέβαια τα πράγματα ήταν διαφορετικά.

Η ομάδα του Γκαλτιέ, έδειξε μεγαλύτερη όρεξη επιθετικά. Δημιούργησε πολλές φάσεις και πάταγε συχνά περιοχή. Αυτός είναι και ο λόγος, που στο στο 66′ ο Νεϊμάρ που μπήκε φουριόζος στην περιοχή της Μονακό, κέρδισε πέναλτι.

Ο ίδιος το εκτέλεσε τέσσερα λεπτά αργότερα (έλεγχος στο VAR) και έκανε το 1-1 στο 7ο’. Οι πρωταθλητές είχαν δοκάρι με τον Χακίμι στο 73′ και ένα χαμένο τετ α τετ του Μπαμπέ στο 84′.

Δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο «Παρκ Ντε Πρενς» και έτσι έμειναν στους 10 βαθμούς, όσους έχουν η Μαρσέιγ και η Λανς.