overfm.gr | Ligue 1 | Παραλίγο το μπαμ στο Παρίσι αλλά η Παρί πήρε την νίκη

Λίγο έλειψε να κάνει το μπαμ η Τρουά αλλά τελικά ηττήθηκε με 4-3 στο «Παρκ Ντε Πρενς» από την Παρί Σεν Ζερμέν.

Η Τρουά παραλίγο να πάρει θετικό αποτέλεσμα στο «Παρκ Ντε Πρενς» από την Παρί Σεν Ζερμέν αλλά τελικά ηττήθηκε με 4-3. Οι πρωταθλητές Γαλλίας με αυτήν την νίκη αποσπάστηκαν με πέντε βαθμούς διαφορά από την δεύτερη Λανς.

Μόλις στο 3′ οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν το Παρίσι καθώς ο Κόντε έκανε την σέντρα και ο Μπαλντέ με σουτ νίκησε τον Ντοναρούμα για το 0-1. Στο 24′ ο Νεϊμάρ πάσαρε στον Σολέρ που από κοντά ισοφάρισε σε 1-1 για τους «Παριζιάνους». Στο 41′ παραλίγο οι γηπεδούχοι να πάρουν το προβάδισμα αλλά ο Γκαλόν νίκησε τον Μέσι σε δυνατή κεφαλιά.

Όπως ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο, έτσι άρχισε και το δεύτερο για την Τρουά με γκολ.  Ο Οντομπέρτ μπήκε στη μεγάλη περιοχή, πάσαρε στον Μπαλντέ, εκείνος γύρισε και σούταρε γράφοντας το 1-2 στο 48′ ξαναδίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Όμως στο 55′ ο Μέσι με σουτ εκτός περιοχής ισοφάρισε σε 2-2 και ο ίδιος έβγαλε την ασίστ για τον Νειμάρ στο 68′ και έκανε το 3-2 δίνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Στο 75ο λεπτό, η Παρί κέρδισε πέναλτι, ο Κιλιάν Εμπαπέ ευστόχησε από την άσπρη βούλα γράφοντας το 4-2. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και με τον Παλαβέρσα μείωσαν σε 4-3 στο 88′ αλλά ως εκεί.