overfm.gr | ΣΠΟΡ | Παραλίγο κάζο για Ολυμπιακό, τον έσωσε σε νεκρό χρόνο ο Μπάουερ

Με απόκρουση του Μπάουερ σε νεκρό χρόνο σε πέναλτι, ο Ολυμπιακός κέρδισε πολύ δύσκολα στην Ηλιούπολη τον Αερωπό Έδεσσας με 23-22.

Τον χάρο με τα μάτια του είδε ο Ολυμπιακός αλλά επικράτησε του Αερωπού Έδεσσας με 23-22 στην Ηλιούπολη. Και αυτό γιατί ο Μπάουερ απέκρουσε πέναλτι σε νεκρό χρόνο και κράτησε την νίκη των νταμπλούχων Ελλάδας. Οι «ερυθρόλευκοι» γλίτωσαν τις απώλειες και συνεχίζουν στην κορυφή της Handball Premier μετά την 15η αγωνιστική.

Οι φιλοξενουμενοι έντυπωσίασαν με την απόδοση τους και έβαλαν δύσκολα στον Ολυμπιακό και προηγήθηκαν με 5 γκολ διαφορά (9-14) και στο ημίχρονο (11-16). Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 17-17 και στο 45′ πέρασαν και μπροστά με 19-18. Το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 20-20, 21-21 και 22-22. Ο Δόμπρης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό στα 58.50, ωστόσο mvp του ματς στέφθηκε ο Μπάουερ.

Και αυτό γιατί απέκρουσε πέναλτι σε νεκρό χρόνο του Κωστακίδη κρατώντας την νίκη της ομάδας του. Κορυφαίος σκόρερ των νικητών ήταν ο Νιόκας με 5 γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 4-3, 7-7, 9-10, 9-14, 11-16 (ημχ), 15-17, 17-17, 19-18, 20-20, 21-21, 23-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιόκας 5, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 2, Κανδύλας 1, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 1, Μπουρζέ 1, Βέμπερ 4, Πασσιάς 1, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο, Γκρατζάν, Μιχαηλίδης 2, Μπάουερ

ΑΕΡΩΠΟΣ (Τούτσης): Κωστακίδης 5, Τσέλιος 1, Γιοβάνοβιτς, Μήγγας 3, Κράλλης 2, Σεμενσέκο, Βέρεμτσουκ, Κουκουτσίδης 4, Μποκάρεφ 2, Γιαννούσης, Μπούλκιν 2, Γεωργαλής, Παπαγιάννης 3.

Διαιτητές: Καρυδάκης- Γιακαλής, Κόκκινες: 42:33 Σεμενσέκο (επικίνδυνο παιχνίδι), 45:30 Μπούλκιν (τρία δίλεπτα), 55:20 Κανδύλας (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 4/6-1/3