Euroleague

Παράδοση ανεύ ώρων για Παναθηναϊκό στο Μόναχο

Με κάτω τα χέρια ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός από την Μπάγερν στην «Όουντι Ντομ » με 84-68 υποπίπτοντας στην πεμπτη σερί ήττα.

05.01.2023 | 23:40

Συνεχίζει τις κακές του εμφανίσεις ο Παναθηναϊκός ο οποίος ηττήθηκε με κάτω τα χέρια από την Μπάγερν στην «Όουντι Ντομ Αρίνα» με 84-68 και υπέστη την πεμπτη σερί ήττα στην Ευρωλίγκα. Κατώτεροι των περιστάσεων οι «πράσινοι» παραδώθηκαν άνευ όρων και όπως ήταν αναμενόμενο γνώρισαν την ήττα. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ρούμπιτ με 23 πόντους και για τους ηττημενους ο Μπέικον με 18.

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά νωθρές στο παιχνίδι, με το σκορ να μένει πολύ χαμηλά και να βρίσκεται στο 7-7 μέχρι τα μέσα της πρώτης περιόδου. Κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι «ξύπνησαν» και με ένα σερί 12-2 δια χειρός Μπόνγκα, Βάιλερ-Μπαμπ και Γκιφάι, έφτασαν στο 19-9 . Στην συνέχεια οι δυο ομάδες σημείωσαν από ένα καλάθι και η πρώτη περίοδος έληξε με 21-11.

Στη δεύτερη περίοδο, η Μπάγερν με πληθωρικό παιχνίδι και πρωταγωνιστές τους Χάντερ και Ρούμπιτ ξέφυγε ακόμα περισσότερο, πηγαίνοντας γρήγορα στο +13 (30-17). Γκριγκόνις και Μπέικον με δυο σερί τρίποντα μείωσαν σε 30-23 κάτι που θύμωσε τους Γερμανούς που με πολυφωνία στην επίθεση πηγε προηγούμενη με 45-28 στα αποδυτήρια.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά και με τον Γκιλέσπι να κάνει το 47-32. Η διαφορά έφτασε και τους 18 (53-35) με τους Λι και Γουίλιαμς να μειώνουν σε 53-43. Η Μπάγερν είχε κολλήσει, όμως ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο και τελικά η περίοδος ολοκληρώθηκε με σερί των γηπεδούχων για το 61-44.

Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά τους 20 πόντους (64-44) με το «τριφύλλι» να πετάει λευκή πετσέτα. Ο Μπέικον στην συνέχεια άρχισε να σκοράρει κατά ρυπάς πετυχαίνοντας 14 σερί πόντους αλλά ήταν ήδη αργά καθώς ναι μεν η διαφορά έπεσε στους 14 (74-60) αλλά οι Γερμανοί διατήρησαν το προβάδισμα με τον Ρούμπιτ και έφτασαν στην νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 43-28, 61-44, 84-68