overfm.gr | Α1 Γυναικών | ΠΑΟΚ – Θέτιδα Βούλας 2-3: Μυθική ανατροπή για την Θέτιδα [pics]

Με τεράστια ψυχικά αποθέματα η Θέτιδα Βούλας έκανε τρομερή ανατροπή στην έδρα του ΠΑΟΚ και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ στο τάι μπρέικ.

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών τη Θέτιδα Βούλας στο κλειστό γήπεδο της Μίκρας, όπου και ηττήθηκε με 2-3 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και προηγήθηκε με 6-2, ενώ στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά στους πέντε πόντους (8-3).

Το προβάδισμα του Δικεφάλου διατηρήθηκε για τη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ, οι αθλήτριες της Θέτιδας έκαναν την αντεπίθεσή τους, μειώνοντας αρχικά σε 22-20, ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισαν σε 22-22, με τον ΠΑΟΚ τελικά να παίρνει το πρώτο σετ με 26-24.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν «χέρι-χέρι» μέχρι το 7-7, με τον Δικέφαλο να μένει πίσω στο σκορ με 7-9. Η συνέχεια βρήκε τις «ασπρόμαυρες» πίσω στο σκορ για 2 πόντους (11-13), ενώ στο 12-15, πάτησαν το πόδι στο «γκάζι», ισοφαρίζοντας, με ένα σερί, σε 15-15.

Οι δύο ομάδες πορεύτηκαν και πάλι ισόπαλες μέχρι το 20-20, Παρ΄ ότι ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά στο σκορ, δεν κατάφερε να πάρει «αέρα» πόντων, με αποτέλεσμα να συνεχίσει η ισοπαλία μέχρι το 25-25, οπότε και η Κόγιαρ με δύο σερί πόντους, έδωσε τη νίκη του σετ στον Δικέφαλο με 27-25 σκορ.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν και πάλι μαζί με τον ΠΑΟΚ να προηγείται στα μέσα του σετ με 12-10. Ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει αυτό το προβάδισμα 1-2 πόντων (20-18, 20-19) όμως οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 20-20.

Παρά τις προσπάθειες των παικτριών του Δικεφάλου να κατακτήσουν το σετ, αυτό δεν κατέστη δυνατό, με το σετ να καταλήγει στις αντιπάλους με 23-25.

Στο τέταρτο σετ, ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 6-3, με τις αντίπαλες να ισοφαρίζουν σε 6-6 και να περνάν μπροστά στο σκορ με 6-8. Η διαφορά των 2 πόντων διατηρήθηκε μέχρι το 9-11, οπότε και οι αντίπαλες πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (9-14).

Οι «ασπρόμαυρες», με ένα σερί τεσσάρων πόντων μείωσαν σε 13-14. Η συνέχεια βρήκε τον ΠΑΟΚ πίσω στο σκορ με 15-20, ωστόσο, σε εκείνο το σημείο, η άμεση αντίδραση των «ασπρόμαυρων» έφερε το παιχνίδι στα “ίσια” (20-20). Η ισοπαλία διατηρήθηκε μέχρι το 23-23, ωστόσο το σετ ολοκληρώθηκε με 23-25 σκορ.

Στο τάι-μπρέικ, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο καλά (2-0, 4-2, 5-3) όμως η ομάδα της Αθήνας πέρασε μπροστά στο… ημίχρονο του τάι-μπρέικ με 6-8.

Ο Δικέφαλος με μπλοκ της Τσιόγκα ισοφάρισε σε 11-11. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και οι φιλοξενούμενες με 18-20 έφυγαν με τη νίκη με 2-3.

Η γνώμη του πάγκου

Τάκης Φλώρος (προπονητής ΠΑΟΚ): «Συγχαρητήρια στη Θέτιδα είχε ένα πολύ καλό ματς σήμερα και κέρδισε δίκαια. Νομίζω μετά το δεύτερο σετ ήταν καλύτερη ομάδα στο τερέν.
Στον αθλητισμό η ήττα έρχεται από τα λάθη και εμείς τα πληρώσαμε. Θα στεναχωρηθούμε για το αποτέλεσμα σήμερα και αύριο είναι μια άλλη μέρα. Η Τετάρτη θα είναι μια ιστορική μέρα για τον ΠΑΟΚ. Ποιος φανταζόταν πριν τέσσερα χρόνια ότι ο ΠΑΟΚ θα παίζει στην Ευρώπη».
Γιώργος Ρούσης (προπονητής Θέτιδας): «Είναι μια πολύ μεγάλη νίκη για εμάς… Τον τελευταίο μήνα παλεύουμε όλα τα παιχνίδια και αυτό κάναμε κόντρα στον ΠΑΟΚ. Σήμερα έγινε ένα από τα καλύτερα ματς που έχω συμμετάσχει στην καριέρα μου και θα ήθελα να το δει περισσότερος κόσμος. Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη κι εμείς συνεχίζουμε την προσπάθεια μας για βελτίωση».
Διαιτητές: Αβραμίδης, Τσιούλα, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Καπλάνης, Βασδέκης, Γραμματεία: Εμμανουηλίδου.