overfm.gr | Conference League | ΠΑΟΚ-Σλόβαν 1-1: Τον μπλόκαρε παρά το καλό του ξεκίνημα

Ο Δικέφαλος αφήνει δύο βαθμούς στην Τούμπα κόντρα στους Σλοβάκους

Παρά το καλό του ξεκίνημα και το γκολ του Άκπομ από το 9′, ο ΠΑΟΚ έμεινε στο 1-1 κόντρα στην Σλόβαν Μπρατισλάβας για την δεύτερη αγωνιστική του Europa Conference League.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και ευτύχησε να ανοίξει από νωρίς το σκορ με τον Άκπομ, ο οποίος εκματελλεύτηκε την όμορφη σέντρα του Τέιλορ και έγραψε το 1-0. Η απάντηση δεν άργησε να έρθει για την Σλόβαν, όταν ο Γκριν πήρε το ριμπάουντ από την τρομερή απόκρουση του Πασχαλάκη σε σουτ του Χέντι και με καλό τελείωμα ισοφάρισε σε 1-1 στο 14′.

Δύο λεπτά αργότερα ο Δικέφαλος έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανακτήσει και πάλι το προβάδισμα, με τον Σβαμπ να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Στο 32′ οι «ασπρόμαυροι» απείλησαν με τον Άκπομ αλλά το σουτ του Βρετανού έφυγε έξω. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ήταν για την Σλόβαν, αλλά ο Πασχαλάκης έκανε σπουδαία επέμβαση στο σουτ του Ντράζιτς από κοντά στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ πίεζε τον αντίπαλό του, δεν κατάφερε να βρει την μεγάλη φάση που θα του φέρει το 2-1. Ούτε ο Σβαμπ, ούτε ο Μιτρίτσα αλλά ούτε και ο Άκπομ μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί στην περιοχή της αντίπαλης ομάδας, παρά το γεγονός ότι είχαν την ευκαιρία. Η είσοδος των Βιεϊρίνια, Κούρτιτς, Σφιντέρσκι και Κωνσταντέλια προσπάθησε να φέρει ενέργεια στην επίθεση, ωστόσο η Σλόβαν είχε καλά κλεισμένες τις διόδους μην αφήνοντας τον Δικέφαλο να βρει «τρύπες».

Κάπως έτσι, ήρθε και το τελικό 1-1, το οποίο αφήνει την ομάδα του Λουτσέσκου πίσω σε σχέση με την Κοπεγχάγη αναφορικά με την πρωτιά του ομίλου στο Europa Conference League.