overfm.gr | Conference League | ΠΑΟΚ-Ριέκα 1-1: Το έσωσε στο τέλος και τώρα όλα για όλα στην Κροατία

Ο Δικέφαλος έσωσε την παρτίδα στο 90′ και πάει στην Κροατία για την πρόκριση στους ομίλους του Europa Conference League

Σε ένα παιχνίδι όπου όλα έδειχναν χαμένα για τον ΠΑΟΚ έως το 92′, το γκολ που βρήκε ο Δικέφαλος ένα λεπτό αργότερο με το οποίο ισοφάρισε σε 1-1 άφησε την παρτίδα με την Ριέκα ανοιχτή ενόψει Κροατίας.

Μπήκε δυνατά τρομερή επέμβαση Πασχαλάκη

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε μόλις στο πρώτο λεπτό με το σουτ του Μπίσεσβαρ το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Πρσκάλο. Στο 9′ ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς προειδοποίησε και πάλι για τον Δικέφαλο, όταν ο «κεραυνός» που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ. Στο 17ο λεπτό ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Ριέκα, με το σουτ του Τόμετσακ να κοντράρει, να παίρνει τροχιά προς τα δίχτυα και τον Πασχαλάκη να κάνει σπουδαία επέμβαση.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Κούρτιτς έκανε καλό σουτ έξω από την περιοχή αλλά δεν θορύβησε ιδιαίτερα τους Κροάτες, οι οποίοι στο 32′ άνοιξαν το σκορ με ωραίο σουτ του Λεπίνιτσα. Στα επόμενα λεπτά ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει από το… κρύο γκολ που δέχθηκε, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 39′ με τον Κάρολ Σφιντέρσκι, του οποίου το σουτ κόντραρε και πήγε κόρνερ.

Καιταιγιστικός στο δεύτερο, ισοφάρισε στο τέλος

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ασπρόμαυροι» ήταν καταιγιστικοί, ξεκινώντας από νωρίς με ευκαιρία από τον Πολωνό επιθετικό, ο οποίος δεν κατάφερε να εκτελέσει καθώς του πήρε την… μπουκιά από το στόμα ο Κρέσιτς. Ότι δεν έκανε ο Σφιντέρσκι στο 46′ το έκανε στο 55′, με το σουτ του να περνάει λίγο άουτ, ενώ αυτό του Κούρτιτς μερικές στιγμές μετά έφυγε έξω.

Ο Δικέφαλος συνέχισε την πίεση και πατούσε συνεχώς επικίνδυνα την περιοχή της Ριέκα, του έλειπε όμως η κλασική φάση. Στο 80′ ο ΠΑΟΚ είχε ακόμη μία φάση με τον Σφιντέρσκι, ο οποίος πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής του Πρσκάλο, ο οποίος δεν χρειάστηκε ούτε εκεί να επέμβει. Ο Δικέφαλος δεν σταμάτησε την πίεση του, και βρήκε την ισοφάριση στο 93′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μουργκ, με τον Γκάλεσιτς να κάνει λάθος υπολογισμό και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.