overfm.gr | Super League 1 | ΠΑΟΚ-ΠΑΣ 0-1: Τεράστιο διπλό στην Τούμπα για τους Γιαννιώτες

Χρυσός σκόρερ ο Κόντε στο 86′

Με ένα γκολ του Κόντε στο 86′, ο ΠΑΣ Γιάννινα έφυγε με το διπλό από το γήπεδο της Τούμπας, νικώντας τον ΠΑΟΚ με 0-1.

H πρώτη φάση του αγώνα ήρθε στο τέταρτο λεπτό, όταν ο Σφιντέρσκι υποδέχθηκε την μπαλιά του Μπίσεσβαρ μέσα στην περιοχή, με το τελείωμά του όμως να φεύγει άουτ. Στο 23′ ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Σβαμπ να κάνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μουργκ και τους Γιαννιώτες να απομακρύνουν την μπάλα πριν αυτή φτάσει στα δίχτυα του Λοντίγκιν.

Στο 41′ ο Πολωνός επιθετικός του Δικεφάλου απείλησε και πάλι, με τον Ρώσο γκολκίπερ του ΠΑΣ όμως να είναι σε ετοιμότητα και να μπλοκάρει. Η μοναδική αλλά και πιο σπουδαία ευκαιρία του πρώτου μέρους ήταν για τους φιλοξενούμενους, με τον Τέιλορ να «πουλά» την μπάλα στον χώρο της μεσαίας γραμμής, βγάζοντας στην κόντρα την ομάδα του Μεταξά με τον Κόντε ο οποίος την έσπασε στον Σνάιντερ, με τον Ολλανδό όμως να κάνει μέτριο σουτ το οποίο εξουδετέρωσε σε κόρνερ ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε και πάλι με τελική, όταν ο Μουργκ σημάδεψε τον Λοντίγκιν. Στο 58′ το πλασέ του Σφιντέρσκι πέρασε άουτ, ενώ τρία λεπτά μετά ο Καγκάβα αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Στο 74′ η απευθείας εκτέλεση του Κούρτιτς βρήκε την εξωτερική πλευρά των δικτύων του ΠΑΣ, ο οποίος σόκαρε την Τούμπα δέκα λεπτά αργότερα, με τον Κόντε να εκμεταλλεύεται το λάθος του Ζίβκοβιτς και να κάνει το 0-1, σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος και χάρισε το σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα του Ηρακλή Μέταξα.