overfm.gr | Πόλο | ΠΑΟΚ – Πανιώνιος ΓΣΣ: 4-13: Τον «βούλιαξε» στην επιστροφή του στην Α1

Η γυναικεία ομάδα πόλο του Πανιωνίου πέρασε με άνεση από την Θεσσαλονίκη, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 13-4, στην πρεμιέρα των «ασπρόμαυρων» στην Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών.

Στην παρθενική του εμφάνιση στην πρεμιέρα της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Υδατοσφαίρισης Γυναικών, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το απόγευμα του Σαββάτου 6 Νοεμβρίου 2021 στο Ποσειδώνιο Κολυμβητήριο τον Πανιώνιο, από τον οποίο και γνώρισε την ήττα με 4-13 σκορ.

Τα κορίτσια του Πανιωνίου ήταν καταιγιστικά και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενες με 5-0, ενώ με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν και στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας το σκορ στο 10-0.

Το πρώτο γκολ για το Δικέφαλο πέτυχε η αθλήτρια Πέννυ Νιέρη, διαμορφώνοντας το 1-10 σκορ, ενώ η Isis Kejzer έγραψε το 2-12 για τις «ασπρόμαυρες», με την Σοφία Μανέτα να ακολουθεί και να γράφει το 3-13 σκορ. Η Πέννυ Νιέρη, με εύστοχο γκολ διαμόρφωσε το 4-13 σκορ, σκορ με το οποίο και ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τον Πανιώνιο να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 4-13 να είναι ενδεικτικό της διαφοράς των δύο ομάδων.

Οκτάλεπτα: 0-3, 0-2,0-4, 4-4

ΠΑΟΚ (Χρύσα Χατζέλη): Φορίδου, Αχλαδιώτη, Ακιλμπάγιεβα, Ασκερίδου, Σταυρίδου, Μανέτα 1, Νιέρη 2, Κάιζερ 1, Φραγκιά, Ντώνα, Λασκαρίδου, Μανίκα, Μουρατίδου, Παρασκευοπούλου, Λαμπρούση.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάσος Παπαναστασίου): Τζούρκα, Σαφέτη 1, Μαυρωτά, Πουστινίκοβα 3, Κοτσάφτη 1, Ξανθοπούλου 1, Μπογκατσένκο , Λούδη 1, Βαζαίου, Πετεινάτου 1, Παπαναστασίου Δημ. 1, Παπαναστασίου Ανθία 1, Μήτσου.

Διαιτητές: Μοίραλης, Μουδραμής

Αλυτάρχης: Γιώργος Βουρδούνας