overfm.gr | Βόλεϊ | ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 3-0: Μπλοκ και… ανίκητος Κουμεντάκης «καθάρισαν» το ματς [vid]

Οι «ασπρόμαυροι» έκαναν επίδειξη δύναμης, απέναντι στον ελλιπή μεν κατώτερο δε Παναθηναϊκό και πήραν το ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Volley League με 3-0 σετ (25-23, 25-23, 25-20), πλησιάζοντας στους 2 βαθμούς από την κορυφή.

Ήταν αναμφισβήτητα το ντέρμπι που ήθελαν να πάρουν και οι δύο, ο ΠΑΟΚ για να πλησιάσει τον αντίπαλο του στην κορυφή, ο Παναθηναϊκός για να επιβεβαιώσει την αγωνιστική του άνοδο, μετά την «καθαρή» του νίκη επί του Φοίνικα.

Νικητής ο ΠΑΟΚ με 3-0 σετ (25-23, 25-23, 25-20), χάρις σε έναν τρομερό Ραφαήλ Κουμεντάκη που τελείωσε το ματς με 16 πόντους (14/27 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 64% υποδοχή), μπαίνοντας στα… παπούτσια του ελαφριά τραυματία Ούντρις, καθώς ο Λευκορώσος διαγώνιος υποχρεωτικά δεν μπορούσε να σηκώσει το μεγαλύτερο βάρος των επιθέσεων (13/19 επιθέσεις), λόγω του προβλήματος του στο χέρι.

Εξαιρετικά αποτελεσματικό ήταν και το μπλοκ των γηπεδούχων που στις κρίσιμες στιγμές, προσέφερε τους απαραίτητους πόντους για να κτίσει μαξιλαράκι ασφαλείας σε κάθε ένα από τα τρία σετ ο ΠΑΟΚ, ενώ και τα χαμένα σερβίς των «πράσινων», έδωσαν πολλούς εύκολους πόντους.

Φυσικά οι «ασπρόμαυροι» εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την απουσία του Θανάση Πρωτοψάλτη, αλλά και τον ελαφρύ τραυματισμό του Μπραμ Βαν Ντε Ντρις που δεν του επέτρεψε να τελειώσει όσες μπάλες θα ήθελε, με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο εκ των πραγμάτων να αναγκάζεται να αναπροσαρμόσει το πλάνο του.

Πλέον οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 10 βαθμούς και μείωσαν στους δύο την απόσταση από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό. Το «Τριφύλλι» που υπέστη την πρώτη του ήττα τη φετινή σεζόν έμεινε στους 12.

Το ματς

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-0: Μπλοκ και Κουμεντάκης ανέτρεψαν την κατάσταση στο σετ

Ο Παναθηναϊκός θα ξεκινήσει πολύ δυνατά στο ματς και μετά το αρχικό 2-2, με προεξάρχοντα τον Βαν Ντε Ντρις στην επίθεση, θα φτάσει στο 5-10. Ωστόσο σε εκείνο το σημείο, το μπλοκ του ΠΑΟΚ, θα αρχίσει να λειτουργεί – κυρίως με τον Μπράουν – και οι «ασπρόμαυροι» με ένα επιμέρους 8-3, θα ισοφαρίσουν σε 13-13.

Οι «πράσινοι» θα βγάλουν αντίδραση και με τους Ανδρεόπουλο και τον Βέλγο διαγώνιο, θα ανακτήσουν το προβάδισμα για το 14-16. Στη συνέχεια θα «μιλήσουν» οι δύο βασικοί διαγώνιοι, των ομάδων, με τους Βαν Ντε Ντρις και Ούντρις να περνούν τις επιθέσεις των ομάδων τους για το 18-18. Απανωτά χαμένα εκατέρωθεν σερβίς με Ράπτη και Κουκλίνσκι, θα διαμορφώσουν το 21-22 για τους «πράσινους», αλλά ο Κουμεντάκης σε πρώτο χρόνο, θα ισοφαρίσει άμεσα σε 22-22.

Μάλιστα στον επόμενο πόντο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» θα περάσει μπροστά με 23-22 με μονό μπλοκ του 28χρονου Έλληνα ακραίου για πρώτη φορά από την αρχή του σετ και εντέλει οι «ασπρόμαυροι» θα κερδίσουν το σετ με 25-23, χάρις σε μια ακόμη επίθεση του Κουμεντάκη. Οι Θεσσαλονικείς «έκλεισαν» σωστά από τα μέσα του σετ και έπειτα με διπλό και τριπλό μπλοκ πάνω στους Βαν Ντε Ντρις και Ράπτη και κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση, «βγάζοντας» συνολικά 5 μπλοκ ένατι κανενός των «πράσινων».

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-0: Με υποδειγματικό μπλοκ και ψυχραιμία στο κρίσιμα σημεία

Οι «ασπρόμαυροι» θα ξεκινήσουν, όπως ακριβώς τελείωσαν το πρώτο σετ. Με αποτελεσματικό μπλοκ και τον Κουμεντάκη σε… ημιάγρια κατάσταση για το 6-4. Με πάιπ του Ράπτη, οι «πράσινοι» θα μειώσουν σε 6-5 και στη συνέχεια με ένα μικρό σερί 3-1, θα προσπεράσουν για το 8-7, χάρις σε λάθος επιθέσεις των Πετρέα και Κουμεντάκη.

Οι δύο ομάδες θα συνεχίσουν να πηγαίνουν πόντο πόντο, με τον εξαιρετικό Μπράουν να πετυχαίνει ένα ακόμη μπλοκ, αυτή τη φορά πάνω στον Ρανγκέλ – το 3ο προσωπικό του στο ματς και 7ο συνολικά για τον ΠΑΟΚ – για το 12-10. Ο Κουκλίνσκι με ένα εξαιρετικό inside out χτύπημα, θα δώσει προβάδισμα τριών πόντων στους γηπεδούχους (14-11). Ο Ανδρεόπουλος θα προσπαθήσει με τάιμ άουτ να κόψει τον ρυθμό των «ασπρόμαυρων», αλλά για μια ακόμη φορά ο… πανταχού παρών  Μπράουν σε πρώτο χρόνο θα κάνει το 16-13 και ο Ούντρις στη συνέχεια το 17-14.

Οι «πράσινοι» θα αντιδράσουν και με τον Μπάση στο σερβίς, θα δυσκολέψουν την υποδοχή των γηπεδούχων και θα ισοφαρίσουν σε 17-17. Εκεί θα είναι η σειρά του Καλμαζίδη για να πάρει τάιμ άουτ για να αφυπνίσει τους παίκτες του, που με σερί επιθέσεις των Κουμεντάκη, Κουκλίνσκι και Πετρέα, θα φτάσουν στο 20-17. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου θα κάνει την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει στη διεκδίκηση του δεύτερου σετ, αλλά με άστοχη επίθεση του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου στη διαγώνιο, θα γραφτεί το 25-23 και το 2-0 σετ για τον ΠΑΟΚ.

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 3-0: Με την ψυχολογία στο μέρος του, τελείωσε το ματς

Το τρίτο σετ θα ξεκινήσει, όπως ακριβώς το δεύτερο. Με απόλυτη ισορροπία, μέχρι το 8-8. Εκεί με ένα μικρό σερί 3-0, ο ΠΑΟΚ θα προηγηθεί με 11-8 και 12-10 με χτύπημα του Ούντρις. Οι «πράσινοι» θα πλησιάσουν σε 15-14 με τον Ρανγκέλ, αλλά εκεί ένα…black out των φιλοξενούμενων, θα δώσει την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να κάνει το 19-14 με ένα σερί 4-0 και με τελείωμα του Ούντρις το 21-16.

Τίποτα δεν θα αλλάξει έως το τέλος, παρά ένα μικρό σερί 2-0 των «πράσινων» και ο ΠΑΟΚ θα πάρει το τρίτο σετ με 25-20 και τη νίκη με το επιβλητικό 3-0 (25-23, 25-23, 25-20).

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 3-0