overfm.gr | Super League 1 | ΠΑΟΚ – Παναιτωλικός 5-0: Σβηστή… πεντάρα! (vids)

Με εντυπωσιακή εμφάνιση από τους παίκτες, ο «δικέφαλος του βορρά» κατάφερε εύκολα να πάρει το τρίποντο της νίκης η οποία του προσφέρει σημαντική ψυχολογική ενίσχυση.

Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε σημαντική νίκη επί του Παναιτωλικού στο γήπεδο της Τούμπας επικρατώντας με 5-0, για την 20η αγωνιστική της Super League. Έτσι ο «δικέφαλος του βορρά» πέραν από τους τρεις βαθμούς κέρδισε και σημαντική ψυχολογική ενίσχυση την οποία αναζητούσε λόγω των αρνητικών αποτελεσμάτων του τελευταίου καιρού. Από την άλλη η συνέχεια για τον Παναιτωλικό, έγινε ακόμη πιο δύσκολη…

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυναμικά στο ματς, χωρίς να αφήνουν περιθώρια στους αντιπάλους. Στο πρώτο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης οι Θεσσαλονικείς ήταν αρκετά κινητικοί χωρίς να σημειώσουν κάποια αρκετά αξιόλογη στιγμή. Στο 25ο λεπτό ο Κνετ απέκρουσε το σουτ του Σφιντέρσκι, με την μπάλα στη συνέχεια να φτάνει στον Αουγκούστο και από το σουτ του να καταλήγει άουτ.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να απειλεί ψάχνοντας το γκολ, το οποίο δεν άργησε να έρθει! Στο 39ο λεπτό κι έπειτα από ωραία κάθετη του Ζίβκοβιτς, ο Μουργκ προσποιήθηκε και με έξυπνο πλασέ «νίκησε» τον Κνετ, σημειώνοντας έτσι το 1-0! Παράλληλα έγραψε και το δεύτερό του γκολ στο πρωτάθλημα, έπειτα από εκείνο στο ντεμπούτο του κόντρα στην ΑΕΚ (18/10, 1-1).

Δευτερόλεπτα πριν συμπληρωθούν τα 45’, ο «δικέφαλος του βορρά» έφτασε πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ! Οι Θεσσαλονικείς έχασαν μια σημαντική ευκαιρία με τον Ίνγκασον, ο οποίος δεν μπόρεσε να σκοράρει μετά την κεφαλιά του Σφιντέρσκι.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ήρθε κι άλλο γκολ για τον ΠΑΟΚ. Στο 51ο λεπτό ο Ροντρίγκο πήρε την κεφαλιά και αμέσως μετά ο Σβαμπ με τον ίδιο τρόπο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (2-0). Το… ασπρόμαυρο πάρτι συνεχίστηκε καθώς στο 57ο λεπτό ο Ροντρίγκο έκλεψε την μπάλα από τους αντιπάλους, σέρβιρε ωραία στον Τζόλη, εκείνος «εκτέλεσε» εν ψυχρώ τον Κνετ, κάνοντας έτσι το 3-0.

Το σκορ όμως δεν έμεινε εκεί. Στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης οι παίκτες του ΠΑΟΚ βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Ελ Καντουρί πάσαρε στον Σφιντέρκι κι εκείνος έκανε το 4-0. Τέλος στο 90’ ο Πολωνός έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα ζωγραφίζοντας το 5-0!

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Ζίβκοβιτς, Περέιρα, Βαρέλα, Ίνγκασον, Ροντρίγκο, Αουγκούστο (45’ Ελ Καντουρί), Σβαμπ (79′ Τσσιγγάρας), Μουργκ, Τζόλης (66′ Λάμπρου), Α. Ζίβκοβιτς (66′ Ουάρντα), Σφιντέρσκι

Παναιτωλικός (Δέλλας): Κνετ, Περέιρα, Τσότσαλιτς, Μαλλής, Τζανακάκης, Ταχάρ (62′ Μάσουρεκ), Αρσούρα (62′ Λιάβας (78′ Ντάλσιο)), Τσιγγάρας, Αριγίμπι, Ντίας (67′ Βέργος), Μπαρμπόσα (67′ Μανθάτης)

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Βοηθοί: Σαμοΐλης, Σπυρόπουλος, Τέταρτος: Γρατσάνης) VAR: Διαμαντόπουλος (AVAR: Κωνσταντίνου)

Κίτρινες κάρτες: 27’ Αουγκούστο, 56’ Τσιγγάρας, 79′ Περέιρα, 82′ Ντάλσιο