overfm.gr | Conference League | ΠΑΟΚ-Μποέμιαν 2-0: Οι «ασπρόμαυροι» έκαναν το καθήκον τους

Πρόκριση για τον Δικέφαλο στα play-off του Europa Conference League

Χωρίς να πιάσει ιδιαίτερα καλή απόδοση στο παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ έκανε το καθήκον του και προκρίθηκε στα play-off του Europa Conference League, νικώντας την Μποέμιαν με 2-0 στο γήπεδο της Τούμπας.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, και μόλις στο τέταρτο λεπτό ο Μπίσεσβαρ βρήκε μέσα στην περιοχή τον Στέφαν Σβαμπ, ο οποίος με ωραία κεφαλιά έγραψε το 1-0 για τον Δικέφαλο. Στη συνέχεια, ακολούθησε ένα δεκάλεπτο στο οποίο η Μποέμιαν προσπάθησε να ισορροπήσει την αναμέτρηση, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία μάλιστα στο 15′, όταν το σουτ του Ντιβόι πέρασε λίγο άουτ.

Από εκεί και έπειτα οι «ασπρόμαυροι» πήραν και πάλι τον έλεγχο στα χέρια τους και στο 28′ ο Ελ Καντουρί πέρασε τρομερή κάθετη πάσα στον Μπίσεσβαρ που με όμορφο τελείωμα έγραψε το 2-0 και έδωσε σκορ πρόκρισης στους γηπεδούχους.

Έξι λεπτά αργότερα η ομάδα του Λουτσέσκου είχε σπουδαία φάση για να τριπλασιάσει τα τέρματά της, καθώς το σουτ του Ελ Καντουρί χτύπησε στο δοκάρι και έσκασε στην γραμμή, με τον ΠΑΟΚ να φωνάζει ότι η μπάλα πέρασε ολόκληρη. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους, ο Ζίβκοβιτς απείλησε τον Τάλμποτ με ένα σουτ εκτός περιοχής, το οποίο μπλόκαρε ο Ιρλανδός στη γωνιά του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος μπήκε δυνατά και απείλησε με τον Μπίσεσβαρ, όταν το σουτ του Σουριναμέζου πέρασε λίγο άουτ. Στο 61ο λεπτό, ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία των Ιρλανδών, όταν η κεφαλιά του Κέλι από καλό σημείο δεν απείλησε τον Πασχαλάκη.

Τρία λεπτά αργότερα, το ωραίο σουτ του Βιεϊρίναι πέρασε άουτ, ενώ μετά από ένα εικοσάλεπτο όπου ο ρυθμός έπεσε ο Σφιντέρσκι έχασε μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει οριστικά την υπόθεση πρόκριση, όταν το τελείωμά του σταμάτησε στον Τάλμποτ. Η τελευταία καλή φάση στο ματς ήρθε στο 94′, με τον Γουόρντ να κάνει κακό τελείωμα από τα πλάγια, με την άμυνα του ΠΑΟΚ να είναι κοιμώμενη στην εν λόγω στιγμή.

Στα τελευταία λεπτά ο Δικέφαλος κράτησε την μπάλα, παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φάση με 2-0.