overfm.gr | Conference League | ΠΑΟΚ – Λίνκολν 2-0: Kέρδισε και προκρίθηκε

O ΠΑΟΚ έκανε το καθήκον του.

Ο ΠΑΟΚ χάρη στα γκολ των Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Στέφαν Σβάμπ, πήρε τη νίκη με σκορ 2-0 κόντρα στην ουραγό του ομίλου Λίνκολν και εξασφάλισε με αυτό τον τρόπο την συμμετοχή του στη νοκ-αουτ φάση της διοργάνωσης.

Οι «ασπρόμαυροι» ξεκίνησαν τον αγώνα με ορισμένες αλλαγές στην εντεκάδα τους, με τον Μιχάι να παίρνει θέση στο κέντρο της άμυνας δίπλα στον Κρέσπο, τον Ντάγκλας Αουγκούστο σε ρόλο 10, αλλά και τον Τόμας Μούργκ να ξεκινά στο παιχνίδι.

Η ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου ξεκίνησε το παιχνίδι με το πόδι πατημένο στο γκάζι δείχνοντας από τα πρώτα λεπτά πως έχει κατέβει στον αγώνα προκειμένου να πάρει τη νίκη. Κάπως έτσι στο 17ο λεπτό, ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς μετά από σέντρα του Σίνκλει έκανε το 1-0, δίνοντας το σύνθημα της νίκης στην υπόλοιπη ομάδα.

Ο ΠΑΟΚ από το σημείο και έπειτα όπως είναι λογικό έδιωξε το άγχος που υπήρχε και συνέχισε να έχει την επιθετική διάθεση που είχε προκειμένου να σκοράρει και δεύτερο τέρμα, προτού κλείσει το ημίχρονο. Παρόλα αυτά και παρά την κατοχή υπέρ του, αλλά και την υπεροχή η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήγε στα αποδυτήρια με το 1-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Βέβαια το θετικό ήταν πως την ίδια ώρα η Κοπεγχάγη κέρδιζε με 1-0 την Σλόβαν, δίνοντας με αυτό τον τρόπο φτερά στα πόδια των «ασπρόμαυρων». Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε στο παιχνίδι με την ίδια διάθεση, με τους παίκτες του Λουτσέσκου να είναι πολύ ανώτεροι από τον αντίπαλο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Και μάλιστα όπως και στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ασπρόμαυροι» πέτυχαν ένα γρήγορο γκολ, αυτή τη φορά με τον Στέφαν Σβαμπ. Συγκεκριμένα ο Αυστριακός μέσος, αμαρκάριστος από το ύψος του πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ την πολύ όμορφη σέντρα του Αντρίγια Ζίβκοβιτς, κάνοντας το 2-0 στην αναμέτρηση.

Όπως είναι λογικό από αυτό το σημείο και έπειτα και παρά το γεγονός πως το παιχνίδι είχε αρκετά χρόνο ακόμη, η Λίνκολν παραδόθηκε επί της ουσίας στον αγωνιστικό χώρο, με τον ΠΑΟΚ να κάνει ότι θέλει στον αγώνα. Παρόλα αυτά το 2-0 έμεινε ως το τέλος του 90λεπτου, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το καθήκον του και σε συνδυασμό με τη νίκη της Κοπεγχάγης απέναντι στην Σλόβαν, η Ελληνική ομάδα να παίρνει τη πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ (61’ Λύρατζης), Μιχάι, Κρέσπο, Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Σβαμπ (74’ Τσιγγάρας), Μουργκ, Αουγκούστο (68’ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι (68’ Άκπομ).

Λίνκολν (ΜακΈλγουι): Κολέινγκ, Σέρτζαντ, Ρ. Τσιπόλινα, Λόπες, Τοσκάνο, Ρόναν (72’ Καραλέρο), Γιαχάγια, Ανιόν, Μπρίτο (78’ Αράιθα), Γκόμεθ, Γουόκερ (65’ Όκραν).