overfm.gr | Basket League | ΠΑΟΚ – Λάρισα 82-71: Νίκη στο ντεμπούτο του Μάντζαρη

Ο ΠΑΟΚ παρά τις απουσίες πήρε την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 82-71 της Λάρισας στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Μάντζαρη με τα Ασπρόμαυρα.

ΠΑΟΚ – Λάρισα. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι, έχτισε διψήφια διαφορά από πολύ νωρίς, πήγε μέχρι το +25 στην τρίτη περίοδο, και παρά την αντεπίθεση της Λάρισας πήρε τελικά την νίκη. Πλέον ο ΠΑΟΚ ξέφυγε από την ισοβαθμία της τελευταίας θέσης της Basket League, στην οποία παραμένουν Λάρισα και Ηρακλής.

O MVP: O Ντέιβιντ ΝτιΛίο. Ακόμα μια μεγάλη εμφάνιση για τον Αμερικανό. Ήταν πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ με 18 πόντους, ενώ κατέβασε και 6 ριμπάουντ. Η συμβολή του στην νίκη του Δικεφάλου ήταν καθοριστική.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι. Η ομάδα του Λυκογιάννη ουσιαστικά καθάρισε από την αρχή το ματς, με την διψήφια διαφορά που έχτισε. Η Λάρισα είχε ένα… βουνό να ανεβεί και παρόλο που προσπάθησε πολύ δύσκολα θα τα κατάφερνε.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Θοδωρής Ζάρας. Ο πολύπειρος γκαρντ δεν ήταν καλός κόντρα στην πρώην ομάδα του. Αγωνίστηκε 29 λεπτά, μένοντας στους 6 πόντους και μια ασίστ, την ώρα που είχε 3 λάθη.

THE POINT: Η διαφορά των δύο ομάδων στην δημιουργία. Ο ΠΑΟΚ είχε διπλάσιες ασίστ από την Λάρισα. Συγκεκριμένα, ο Δικέφαλος μοίρασε 18 τελικές πάσες έναντι 9 των Θεσσαλών.

ΠΑΟΚ – Λάρισα: Την έπνιξε μέσα από την άμυνα!

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη ήταν πολύ συγκεντρωμένοι στην άμυνα, περιόρισαν την Λάρισα στους 4 πόντους σε πέντε λεπτά, και πήραν διψήφια διαφορά (15-4). Η Λάρισα βρήκε σκορ μετά από περίπου έξι λεπτά με βολές (15-6),  με τον Κρομπάλι να απαντά στο καλάθι του Ογκμπέιντε (17-8). Ο ΠΑΟΚ διατήρησε τα ηνία μέχρι ρο τέλος του δεκαλέπτου (22-9).

Οι Θεσσαλοί κατάφεραν να τρέξουν ένα μικρό σερί 4-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου κατεβάζοντας την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (22-13). Ο ΠΑΟΚ απάντησε με τους ΝτιΛίο και Ογμπέιντε (27-13), πηγαίνοντας για πρώτη φορά στο +14. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο με την διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα (34-19).

Μέγιστη διαφορά και αντεπίθεση των Θεσσαλών!

O ΠΑΟΚ συνέχισε να κυριαρχεί και ανέβασε την διαφορά μέχρι τους 25 πόντους μετά τα μισά της τρίτης περιόδου (61-36). Η Λάρισα κατάφερε να μειώσει με σερί 8-0 στην συνέχεια (61-42) με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 63-46.

Οι Θεσσαλοί δεν παράτησαν το παιχνίδι και με συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (75-66) δυόμισι λεπτά πριν το τέλος. Η διαφορά έπεσε μέχρι τους 6 πόντους με τους Τσαϊρέλη και Χάτσον (77-71), ωστόσο ο ΠΑΟΚ πήρε την νίκη με 82-71.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-9, 34-19,63-46, 82-71