overfm.gr | Κύπελλο Ελλάδας | ΠΑΟΚ-Λαμία 5-2: Αγκαλιά με την πρόκριση ο «Δικέφαλος του Βορρά» [vids]

Ο Δικέφαλος του Βορρά καθάρισε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο με τον Χρήστο Τζόλη να πετυχαίνει δύο προσωπικά τέρματα.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 5-2 της Λαμίας για το πρώτο παιχνίδι της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος , με τα νικητήρια τέρματα για το «Δικέφαλο του Βορρά» να πετυχαίνουν οι Τζόλης, Σβάμπ, Ροντρίγκο και Κρμεντσικ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

ΤΕΣΣΕΡΑ ΓΚΟΛ ΜΕΣΑ ΣΕ 24 ΛΕΠΤΑ

Ο ΠΑΟΚ με το καλημέρα κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, με τον Ροντρίγκο αρχικά να σουτάρει από τα δεξιά και στην συνέχεια με εύστοχη κεφαλιά ο Τζόλης να κάνει το 1-0 στο . Λίγα λεπτά αργότερα η Λαμία βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Γεωργακόπουλο όμως να μην μπορεί να κερδίσει το Πασχάλακη στο 10΄. Οι φιλοξενούμενοι ένα λεπτό αργότερα ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Αντέτζο, με τον Νιγηριανό σέντερ μπακ να κάνει ένα πολύ ωραίο γυριστό ψαλιδάκι.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία δεν δυσανασχέτησε και στο 16΄ προηγήθηκε ξανά στο σκορ, με τον Στέφαν Σβάμπ να σημειώνει ένα πολύ ωραίο τέρμα με μακρινό σουτ λίγο πιο έξω από την μεγάλη περιοχή. Ωστόσο, οι «κυανόλευκοι» αντέδρασαν ξανά και στο 24΄ ο Μπεχαράνο με εύστοχη κεφαλιά έκανε το 2-2. Μάλιστα, η φάση ελέγχθηκε και από το VAR, με τον διαιτητή Βάτσιο όμως να μετρά κανονικά το γκολ των φιλοξενούμενων.

Η ΠΙΕΣΗ ΤΗΣ ΛΑΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΤΕΡΜΑ ΤΟΥ ΣΒΙΝΤΕΡΣΚΙ

Λίγο πριν την συμπλήρωση του μισάωρου, ο Σβιντέρσκι κατάφερε να βρει δίχτυα στο 28΄, με το γκολ του Πολωνού όμως να μην μετρά, καθώς ο Στέφαν Σβάμπ είχε κάνει φάουλ πάνω στον Αντέτζο. Σε εκείνο το διάστημα ο προπονητής των φιλοξενούμενων Μιχάλης Γρηγορίου έκανε μια εσωτερική αλλαγή, με τους Γκαζαριάν και Μπεχαράνο να αλλάζουν θέσεις μεταξύ τους.

Το σκεπτικό αυτό είχε απόδοση με τον ΠΑΟΚ να δυσκολεύεται αρκετά στις επιθέσεις του. Στο 38΄ο Βιεϊρινία έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 3-2 με το σουτ του Πορτογάλου να καταλήγει άουτ. Επιπλέον, λίγο πριν την ανάπαυλα οι «κυανόλευκοι» δεν μπόρεσαν να μπόρεσαν να περάσουν μπροστά στο σκορ, με τον Ρόμανιτς να νικιέται από τον Πασχαλάκη στο 45΄.

ΤΟ ΔΟΚΑΡΙ ΤΟΥ ΟΥΑΡΝΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΤΖΟΛΗ

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μπεχαράνο τραυματίστηκε στο πρόσωπο έπειτα από μονομαχία που είχε με τον Τσιγγάρα. Ωστόσο, ο παίκτης της Λαμίας δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες από τους γιατρούς της ομάδας και στην συνέχεια επέστρεψε κανονικά παιχνίδι. Στο 58΄ο Ουάρντα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι έπειτα από πολύ εκτέλεση φάουλ που έκανε λίγο πιο έξω από την μεγάλη περιοχή. Ένα δεκάλεπτο αργότερα ο «Δικέφαλος του Βορρά » πέτυχε και τρίτο γκολ, με τον Κρμεντσικ αρχικά να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και στην συνέχεια με εύστοχο τελείωμα ο Χρήστος Τζόλης να κάνει το 3-2 για την ομάδα του.

ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΤΙΚΟ ΧΤΥΠΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΡΟΝΤΡΙΓΚΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΡΜΕΝΤΣΙΚ

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία κατάφερε να σημειώσει και τέταρτο τέρμα, με τον Ροντρίγκο να κρεμά τον Θεοδωρόπουλο  στο 82΄ και ο 28χρονος Βραζιλιάνος να πετυχαίνει το πρώτο γκολ με την φανέλα του ΠΑΟΚ. Επιπλέον, το τελειωτικό χτύπημα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης έγινε στο 87΄, με τον Ελ Καντουρί να κάνει την ασίστ στον Κρμεντσικ και ο Τσέχος να διαμορφώνει το τελικό 5-2.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ  18΄Πίτι (Λαμία), 36΄Μπεχαράνο (Λαμία), 85′ Τζόλης (ΠΑΟΚ)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ  Βάτσιος (διαιτητής σύνδεσμος Δυτικής Αττικής), Χριστακόγλου (βοηθός σύνδεσμος Δυτικής Αττικής), Στεφανής (βοηθός σύνδεσμος Καρδίτσας), Βρέσκας (τέταρτος σύνδεσμος Πιερίας)

ΑΠΟΥΣΙΕΣ

ΠΑΟΚ:  Μπαμπά Ραχμάν, Ζίβκο Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο, Μιχαηλίδης, Τσόλακ, Μπράντονιτς

ΛΑΜΙΑ: Επασί, Τζανετόπουλος, Σκόνδρας, Τζανδάρης, Μπίαρνσον, Καραμάνος, Μπαχανάκ, Μπουλούλης, Χατζηστράβος

ΟΙ ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία) : Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Τσιγγάρας, Σβάμπ, Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Ουάρντα, Σφιντέρσκι

ΛΑΜΙΑ ( Μιχάλης Γρηγορίου): Θεοδωρόπουλος, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Βύντρα, Προβυδάκης, Μπεχαράνο, Γκούγκα, Ρόμανιτς, Πίτι, Γκαζαριάν, Αραμπούλι