overfm.gr | Super League 1 | ΠΑΟΚ – Λαμία 1-0: Κούρτιτς λυτρωτής και αήττητος ο «Δικέφαλος»

Ο ΠΑΟΚ με γκολ του Γιασμίν Κούρτιτς έκαμψε την αντίσταση της Λαμίας, νικώντας την 1-0 και έμεινε αήττητος στο πρωτάθλημα.

Η Λαμία ήταν μαχητική στην Τούμπα προβλημάτισε τον ΠΑΟΚ, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί που πήραν το τρίποντο στην Τούμπα, νικώντας 1-0 με το «χρυσό» γκολ του Γιασμίν Κούρτιτς. Έτσι η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου «σκαρφάλωσε» μόνη της στην 2η θέση της βαθμολογίας της Super League.

Η εικόνα του αγώνα:

Ο αγώνας από την αρχή του είχε έναν πολύ καλό ρυθμό. Η Λαμία μάλιστα κατάφερε μόλις στο 4ο λεπτό να απειλήσει την εστία του Κοτάρσκι, όταν ο Κροάτης απέκρουσε σουτ του Τσιλούλη που είχε βγει τετ-α-τετ.

Ο ΠΑΟΚ παρά την γρήγορη φάση  που δέχθηκε κατάφερε να ανεβάσει ρυθμούς και στο 23΄ έκανε το πρώτο του σουτ με τον Νάρεϊ. Στην επόμενη φάση η Λαμία ζήτησε πέναλτι, όμως κάτι τέτοιο δεν δόθηκε μετά από επέμβαση του VAR.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο και επιβεβαίωσε την αγωνιστική του υπεροχή πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Από κόρνερ του Νάρεϊ και ο Κούρτιτς έπιασε μία κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Φέστα γνωρίζοντας ότι η ομάδα του βρίσκεται πίσω στο σκορ, την έκανε πιο επιθετική στο Β’ ημίχρονο. Το δεύτερο μέρος δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο. Τα σουτ των Φάνη Τζανδάρη (64’) και Νάρεϊ (66’) δεν απείλησαν ιδιαίτερα Κοτάρσκι και Σαράνοφ, αντίστοιχα ενώ στο 75’ το σουτ του Γερμανού μεσοεπιθετικού του ΠΑΟΚ από το ύψος του πέναλτι ήταν απελπιστικά άστοχο. Τα λεπτά κύλησαν με τους γηπεδούχους να «πνίγονται» στο άγχος, αλλά να κρατούν εν τέλει τους τρεις βαθμούς σε ένα παιχνίδι με επεισοδιακό φινάλε.

Ο Πέτρος Τσαγκαράκης κράτησε 15 λεπτά καθυστέρηση, καθώς προέκυψε ο τραυματισμός του Κοτάρσκι στο κεφάλι, έπειτα από σκληρό χτύπημα του Ρίτσμοντ Μποάκιε που αποβλήθηκε, με τον Σβαμπ να κάθεται για τα τελευταία δευτερόλεπτα κάτω από τα δοκάρια.

Έτσι, ο ΠΑΟΚ έκανε το 3/3 στην Τούμπα, στο χιλιοστό του παιχνίδι εκεί (683 νίκες, 193 ισοπαλίες και 124 ήττες, με τα τέρματα να είναι 1.943 υπέρ και 715 κατά), ενώ ο Ραζβάν Λουτσέσκου έφτασε τους 100 αγώνες πρωταθλήματος ως προπονητής των «ασπρόμαυρων», αλλά και τις 100 ως τεχνικός του ΠΑΟΚ σε όλες τις διοργανώσεις (έχει ακόμα 28 ισοπαλίες και 29 ήττες).