overfm.gr | Basket League | ΠΑΟΚ – Κολοσσός 86-80 – Στην οκτάδα με Τζόουνς

Ο ΠΑΟΚ, με κορυφαίο τον Μάρβιν Τζόουνς, κατάφερε να κάνει την ανατροπή κόντρα στον Κολοσσό και να τον κερδίσει με 86-80.

Για την 12η αγωνιστική της Basket League, ο ΠΑΟΚ, παίζοντας κατά διαστήματα καλό μπάσκετ, υπερκέρασε το εμπόδιο του Κολοσσού, νικώντας με 86-80.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μάρβιν Τζόουνς με 20 πόντους, ενώ με 15 πόντους τελείωσε το ματς ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς.

Από την άλλη μεριά, ο Κολοσσός, είχε σε πολύ καλή ημέρα τον Τζόρνταν Φλόϊοντ, ο οποίος σταμάτησε στους 20 πόντους, ενώ ο Βαγγέλης Μαργαρίτης πρόσθεσε επιπλέον 15 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 12-0 στα πρώτα 4 λεπτά του αγώνα. Ο Κολοσσός αντέδρασε μειώνοντας στους 3 (14-11), οι «ασπρόμαυροι» ωστόσο δεν άφησαν άλλα περιθώρια στους νησιώτες και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 26:15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός έβγαλε αντίδραση στο παρκέ, μειώνοντας αρχικά στους 4 (40-36), ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον ΠΑΟΚ να έχει μια εύθραυστη διαφορά των πέντε πόντων (44-39).

Η ομάδα της Ρόδου συνέχισε να πατά καλά στο παρκέ και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να φέρει τούμπα το ματς στο 21′ (46-44). Ένα προβάδισμα που κρατούσε στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου.

Κι ενώ οι νησιώτες κρατούσαν αυτή τη μικρή διαφορά των 7 πόντων, ο ΠΑΟΚ, με αντίδραση και καλή άμυνα γύρισε το σκορ και λίγο πριν την εκπνοή του τριανταλέπτου διαμόρφωσε το 62-61.

Στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος, φτάνοντας στην τέταρτη νίκη για φέτος στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 44-39, 62-61, 86-80.