overfm.gr | Europa League | ΠΑΟΚ-Γρανάδα 0-0: «Αποχαιρέτησε» την Ευρώπη ο «Δικέφαλος»

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το αήττητό του σερί στην Τούμπα όμως κατάφερε να τερματίσει τρίτη θέση με μόλις 6 βαθμούς

Χωρίς σκορ έληξε η εντός έδρας αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τη Γρανάδα για την τελευταία αγωνιστική του Europa League με τον Βαρέλα στο πρώτο ημίχρονο να μην καταφέρνει να χαρίζει την νίκη στην ομάδα του. Μετά την «Λευκή» ισοπαλία που σημειώθηκε στην Τούμπα ο «Δικέφαλος του Βορρά» τερμάτισε στην τρίτη θέση του ομίλου με έξι βαθμούς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Λίγο πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για το θάνατο του Πάολο Ρόσι. Σε ότι αφορά  το αγωνιστικό κομμάτι, το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά δεν έχει ιδιαίτερο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να μη δημιουργούν κάποια φάση.

Η Γρανάδα έκανε την πρώτη της επίσκεψη στα καρέ του Αλέξανδρου Πασχαλάκη στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης, με το Μολίνα να πασάρει με επιτυχία στο Πουέρτας, αλλά ο 28χρονος να μην μπορεί να σκοράρει στην τετ α τετ ευκαιρία που είχε  με το πορτιέρε των Θεσσαλονικιών.

Στο 21’ ο Ελ Καντούρι πάσαρε λανθασμένα προς τα πίσω, με αποτέλεσμα να βγαίνει  στην αντεπίθεση ο Μολίνα,  αλλά στο τέλος να καθαρίζει τη φάση ο Ίνγκασον. Λίγα λεπτά αργότερα ο  ίδιος παίκτης από τους φιλοξενούμενους δεν μπόρεσε βρει δίχτυα, έπειτα από την άστοχη κεφαλιά που έκανε στο 27’. Ο ΠΑΟΚ στο 44’ έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, με τον  Μούργκ  αρχικά να σεντράρει από τα δεξιά και στην συνέχεια ο Βαρέλα να στέλνει την μπάλα στο κάθετο δοκάρι.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και έγιναν πιο επιθετική. Στο 52’ ο Τσόλακ πάσαρε σωστά στον Μούργκ, με το Αυστριακό μέσο να σουτάρει από την μεγάλή περιοχή και ο Εσκαντέλ να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ. Η ομάδα της Ανδαλουσίας βλέποντας την πίεση που της ασκούσε ο ΠΑΟΚ άλλαξε τον αρχικό της σχηματισμό  όπου ήταν με 5-3-2 μετατρέποντάς το σε 4-4-2 έχοντας στην επίθεση τους Μολίνα και Σουάρεζ. Από εκεί και μετά μέχρι το 80’ δεν σημειώθηκε κάποια ιδιαίτερη ευκαιρία. Στο 83’ ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν μπόρεσε να κάνει 1-0, με το Ζίβκοβιτς αρχικά να σημαδεύει σωστά τον Σβιντερσκι, αλλά Πολωνός να στέλνει την μπάλα άουτ. Οι γηπεδούχοι από εκεί και ύστερα δεν μπόρεσαν κάτι παραπάνω

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ Τζον Μπίτον (Σκωτία)

ΚΑΡΤΕΣ  34΄ Εσίτι, 73΄Τσόλακ

ΑΛΛΑΓΕΣ

Γρανάδα: 66′  Νέβα (Σάντσεθ), 66′ Σουάρεζ (Κένεντι), 74′  Γκοναλόν (Σόρο)  74′ Μαντσίς  (Μίγια)΄, 84΄ Σολδάδο (Ετέκι)

ΠΑΟΚ: 46′ Τσιγγάρας (Κούτσιας), 46΄Ζιβκοβιτς (Τζόλης), 62′ Αουγκούστο (Εσίτι), 62΄Ουαγκε (Λύρατζης), 80′ Σφιντέρσκι (Τσόλακ)

ΑΠΟΥΣΙΕΣ

ΠΑΟΚ: Γιαννούλης (λόγω καρτών), Μιχάι, Ροντρίγκο, Βιεϊρίνια, Περείρα, Μπίσεσβαρ

Γρανάδα: Αζίζ, Βαγιέχο, Φέδε Βίκο, Μοντόρο, Κίνι, Ντίαθ

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ Ο Κούτσιας με την σημερινή του εμφάνιση απέναντι στη Γρανάδα έγινε ο νεότερος παίκτης του ΠΑΟΚ που κάνει ντεμπούτο σε Ευρωπαϊκό ματς.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία) 4-3-3: Πασχαλάκης, Κρέσπο, Βαρέλα, Ίνγκασον, Λύρατζης, Εσίτι, Μούργκ, Ελ Καντουρί, Τζόλις, Τσόλακ, Κούτσιας

ΓΡΑΝΑΔΑ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ) 5-3-2: Εσκαντέλ, Πέρεθ, Σάντσεθ, Μαρτίνες, Φούλκιε, Κέντεντι, Μίγια, Σόρο, Ετέκι, Μόλινα, Πουέρτας