overfm.gr | Conference League | ΠΑΟΚ-Γάνδη 1-0 – Όνειρο ζει μην τον ξυπνάτε [vids]

Με τον συνήθη ύποπτο Κούρτιτς ο ΠΑΟΚ επικράτησε 1-0 της Γάνδης κάτι που του επιτρέπει να ονειρεύεται την πρόκριση στα προημιτελικά του Conference League

Ο Γιασμίν Κούρτιτς ξαναχτύπησε! Ο Σλοβένος μέσος χάρη σε εκτέλεση φάουλ στο 58′ έδωσε μια νίκη χρυσάφι στον ΠΑΟΚ και πλέον μπορεί να κοιτάζει και πέρα από τους 16 του Conference League. Το μόνο που έχει να κάνει είναι να παρουσιαστεί σοβαρός σε επτά βράδια στο Βέλγιο.

Οι συνθέσεις του αγώνα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (80′ Σίντκλει), Τσιγγάρας, Κούρτιτς, Α. Ζίβκοβιτς (86′ Μούργκ), Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ, (71′ Ελ Καντουρί) Άκπομ (86′ Τσόλακ)

Γάνδη: Ρόφ, Χάντσε-Όλσεν, Νγκαντού-Νγκαντί, Οκούμου (46′ Τορουναρίγκα), Σαμουάζ, Ντε Σάρτ, Κούμς, Κάστρο Μόντρες, Οτζίτζα-Οφόε, Χιούλσαγκερ (82′ Τισουνταλί), Ντεπουάτρ

Η εικόνα του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε νευρικά. Οι παίκτες του «Δικεφάλου του Βορρά» δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα και να αποσυμφορήσουν την πίεση των Βέλγων. Στον αντίποδα η σύσστωμη η Γάνδη έπεσε στον Κούρτιτς, με τον Σλοβένο χαφ να είναι ο κύριος στόχος. Οι «Ασπρόμαυροι» ήταν τυχεροί καθώς δεν δέχτηκαν γκολ εκείνο το διάστημα»

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έγινε πιο ισορροπημένος μετά την παρέλευση του πρώτου τετάρτου του παιχνιδιού. Στο 19ο λεπτό ο Αουγκούστο σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε σε παίκτη της Γάνδης και κατέληξε κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα (20′) ο Μπίσεσβαρ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά. Ωστόσο ο Ρεφ είπε όχι στην επιθετική προσπάθεια του Άκπομ. Όπως αποδείχθηκε από το ριπλέι ο Ενγκατό βρήκε την μπάλα με το χέρι πριν η μπάλα πάει στον κίπερ των Βέλγων» και έτσι το πέναλτι ελλείψει VAR δεν καταλογίστηκε.

Το επόμενο διάστημα ανήκε ολοκληρωτικά στην Γάνδη. Στο 24ο λεπτό ο Οφόε έβγαλε σε θέση βολής των Χιουσλάγκερ, με τον Πασχαλάκη να διαβάζει άμεσα την φάση και να μπλοκάρει. Ο πρώην μέσος του Ολυμπιακού χτύπησε ξανά, αλλά συνάντησε αυτήν την φορά τον Λύρατζη. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκόρ να είναι στα επίπεδα του 0-0.
Οι «Ασπρόμαυροι» είχαν δυνατό ξεκίνημα στο Β’ ημίχρονο. Στο 52′ ο Κούρτιτς (από τις λίγες φάσεις που έμεινε αμαρκάριστος) σέντραρε δεξιά στον Άκπομ με τον Άγγλο επιθετικό να κάνει σκαστή κεφαλιά και την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι. Στο 53ο λεπτό ο Μόντες σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.
Στο 56ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ από καλή θέση. Ο Κούρτιτς ανέλαβε την εκτέλεση, η μπάλα κόντραρε στον Κούμς και άλλαξε πορεία με αποτέλεσμα να καταλήξει στα δίχτυα και να ανοίξει το σκόρ.
Στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ  βρήκε μπόσικη την Γάνδη. Είχε περισσότερο την μπάλα στα πόδια του, αλλά όχι και τις ευκαιρίες. Το αυτό και για τους Βέλγους και έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος.
Διαιτητής: Μπάρτοζ Φρανκόφσκι (Πολωνία)
Βοηθοί: Μαρτσίν Μπόνιεκ (Πολωνία), Γιάκουμπ Βίνκλερ (Πολωνία)
Τέταρτος: Κρίστοφ Γιάκουμπικ (Πολωνία)