Basket League

ΠΑΟΚ – Άρης 96-64: Ιστορικός διασυρμός

O ΠΑΟΚ πραγματοποίησε ονειρική εμφάνιση και υποχρέωσε τον Άρη σε βαριά ήττα.

11.12.2021 | 22:07

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε μαγική εμφάνιση κόντρα στον Άρη και τον διέλυσε με 96-64. Ο Δικέφαλος του Βορρά από το πρώτο λεπτό επέβαλλε τον ρυθμό του, προηγήθηκε με 15-0 και χωρίς να δυσκολευτεί πήρε τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί και ηττήθηκαν με 32 πόντους!

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση. Ο Δικέφαλος του Βορρά δεν επέτρεψε στον Άρη να πετύχει καλάθι και κατάφερε να προηγηθεί με 7-0. O Γιάνκοβιτς πήρε τη σκυτάλη και με τέσσερις σερί πόντους εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (11-0). Το σερί έφτασε το 15-0 για τους γηπεδούχους, με τον Τζούστον να σπάει το ρόδι για τον Άρη ύστερα από 4,30′ αγώνα (15-2).

ΠΑΟΚ συνέχισε να κάνει πάρτι και με το δεύτερο τρίποντο του ΝτιΛέο προηγήθηκε με 20-2! Ο Άρης δεν μπορούσε να βγάλει αντίδραση. Η ομάδα του Καστρίτη ήταν τραγική σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -21 (27-6). Μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 29-6.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο ΠΑΟΚ είχε τον πλήρη έλεγχο και με πρωταγωνιστή τον Ογκμπέιντε, που πέτυχε 6 πόντους, προηγήθηκε με 37-12. O Άρης προσπαθούσε να φανεί ανταγωνιστικός, αλλά ο Δικέφαλος του Βορρά διατήρησε εύκολα τα ηνία του σκορ δίχως να δυσκολευτεί (40-17). Η κατρακύλα για τον Άρη συνεχίστηκε με τη διαφορά να φτάνει ακόμη και τους 29 πόντους (46-17).

Τα τρίποντα έπεφταν βροχή στο «Παλατάκι» και με ακόμη ένα εύστοχο από τον Καμπερίδη το σκορ έγινε 49-19! To πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ 54-26 υπέρ του ΠΑΟΚ, ο οποίος κυριάρχησε πλήρως στο πρώτο εικοσάλεπτο. Ο Άρης έβγαλε μία μικρή αντίδραση στο φινάλε του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει τον έλεγχο και να κρατάει σε απόσταση τους φιλοξενούμενους (54-26).

ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός στο ματς. Ο Δικέφαλος του Βορρά ήταν ιδιαίτερα εύστοχος, με τον Άρη να μην μπορεί να φανεί ανταγωνιστικός (67-37). Μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι. Οι φιλοξενούμενοι ναι μεν βρήκαν εύστοχα τρίποντα, αλλά η άμυνα τους συνέχισε να είναι κάκιστη, με αποτέλεσμα η διαφορά να μείνει αναλλοίωτη (76-51).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε εύκολα τα ηνία του σκορ και επικράτησε τελικώς του Άρη με 96-64.

Τα δεκάλεπτα: 29-6, 54-26, 76-51, 96-64
ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 12(2), ΝτιΛέο 16(4), Μάντζαρης 13(7ασ.), Τζόουνς 10(8ριμπ.), Γιάνκοβιτς 14, Χριστοδούλου 4, Γκρίφιν, Καμπερίδης Μ., Καμαριανός 4, Καμπερίδης Γ. 6(2), Τολιόπουλος 7(1), Ογμπέιντε 10
Άρης (Καστρίτης): Κάουαν 17(3), Λόκετ, Ουίλιαμς 10(2), Χάνλαν 12(1), Κέλι 13(6ριμπ.), Τζούστον 6, Καμάρας, Σιδηροηλίας, Πουλιανίτης, Πετανίδης, Νεντζίπογλου 6, Κώττας