overfm.gr | Super League 1 | ΠΑΟΚ – Άρης 2-0: Κυριάρχησε και καπάρωσε τη δεύτερη θέση

ΠΑΟΚ – Άρης: Ο Δικέφαλλος ήταν σε ένα ακόμα παιχνίδι εξαιρετικός, πήρε εύκολα τη νίκη κόντρα στους «κίτρινους» που πλέον τους έχει στο +5.

Την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκεται στα Play Off έδειξε σε ένα ακόμα παιχνίδι ο ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλλος επικράτησε στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης του Άρη 2-0 και έτσι… καπάρωσε τη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα, μιας και πλέον έχει διαφορά πέντε βαθμών από τους «κίτρινους».

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το πέναλτι που κερδίζει ο Κρμέντσικ και μετουσιώνεται σε 1-0 από τον Σβαμπ, άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ:

Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς, με τα πάρα πολλά τρεξίματά του στο γήπεδο αλλά και το γκολ που σφράγισε τη νίκη του ΠΑΟΚ με 2-0.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ:

Ο Μίκαελ Κρμέντσικ, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή και κέρδισε το πέναλτι το οποίο έφερε το 1-0 από τον Σβαμπ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ:

Ο Ξαντέ Σίλβα δεν κατάφερε να γίνει σε καμία περίπτωση απειλητικός, ξεκινώντας στην ενδεκάδα του Άρη, με τον Μάντζιο να τον αλλάζει κακήν κακώς στο δεύτερο μέρος.

ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ:

Αρκετά τα σφυρίγματα από τον Κουμπάλκοφ, ο οποίος έδειξε σωστά την άσπρη βούλα στο μαρκάρισμα του Σάσα. Φωνάζει για άλλα δύο πέναλτι ο ΠΑΟΚ, όπως και για ένα χτύπημα του Γκάμα στον Βιεϊρίνια για κόκκινη.

Παράπονα και από τον Άρη στον πειθαρχικό έλεγχο και για ένα φάουλ του Μιχαηλίδη που θα μπορούσε να δοθεί η δεύτερη κίτρινη.

FACE TO FACE:

Είναι ακόμα ένα παιχνίδι όπου ο Γκαρσία δικαιώνεται στην τριάδα που επιλέγει στην άμυνα, καθώς βάζει 2 τέρματα μπροστά και κρατά και πάλι το 0 πίσω.

Από την άλλη, ο Μάντζιος επέλεξε και αυτός τριάδα, αλλάζοντάς την κατά την διάρκεια του αγώνα καθώς αυτή δεν… έβγαινε

ΑΝΑΛΥΣΗ:
Μετά από ένα πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο στην Τούμπα, ο Μπάμπα βρήκε με ωραία μπαλιά τον Σφιντέρσκι στην πλάτη της άμυνας, με τον Πολωνό να εκτελεί με την μία τον Κουέστα χωρίς όμως να βρει την μπάλα με δύναμη, με αποτέλεσμα ο Ισπανός να μπλοκάρει εύκολα. Στο 24ο λεπτό, ένα σουτ του Ζίβκοβιτς με την μία πέρασε άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βιεϊρίνια προσπάθησε μέσω ενός φάουλ να βρει απροετοίμαστο τον Κουέστα ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ. Στο 33′ ήρθε η πρώτη καλή επίθετική προσπάθεια του Άρη, με τον Γκαρσία να πατά επικίνδυνα στην περιοχή του Πασχαλάκη με διαδοχικές τρίπλες και τον Βαρέλα να βάζει τελευταία στιγμή την κόντρα και να απομακρύνει τον κίνδυνο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο υπήρξαν κάποια σουτ εκατέρωθεν τα οποία δεν απείλησαν σε καμία περίπτωση τους δύο τερματοφύλακες.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακόμη πιο νευρικό, με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη τα οποία δεν βοήθησαν σε καμία περίπτωση τον ρυθμό του αγώνα. Στο 69′ ο Σάσα ανέτρεψε τον Κρμέντσικ, με τον Κουμπάλκοφ να πηγαίνει στο VAR και να δείχνει την άσπρη βούλα. Από εκεί, δεν λάθεψε ο Σβαμπ, ο οποίος έγραψε το 1-0 με ψύχραιμη εκτέλεση. Στη συνέχεια ο Άρης πίεσε και ο Μάντζιος έβαλε ότι επιθετικό είχε στην αποστολή του. Η καλύτερη φάση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 80′, με τον Μάνο να γυρνά επικίνδυνα και να εκτελεί τον Πασχαλάκη ο οποίος ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε σε κόρνερ. Από εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ βγήκε και έψαξε μπροστά το δεύτερο τέρμα, το οποίο ήρθε στο 91′, όταν ο Μιχάι βρήκε μέσα στην περιοχή τον Ζίβκοβιτς που από κοντά έγραψε το τελικό 2-0.

Συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Βιεϊρίνια (Λύρατζης), Μπάμπα, Σβαμπ (Μουργκ), Ντούγκλας, Ροντρίγκο, Ουάρντα (Τσιγγάρας), Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Σφιντέρσκι (Κρμέντσικ)

Άρης: Κουέστα, Μπεναλουάν, Ροζ, Σούντγκρεν (Μπρούνο), Iωάννου (Μπερτόλιο), Γκάνεα, Σάκιτς, Ματίγια (Μήτρογλου), Σάσα, Γκάμα, Γκαρσία (Μαντσίνι), Σίλβα (Μάνος)