overfm.gr | Super League 1 | ΠΑΟΚ-Άρης 0-1 – Τρίποντο και φωτιά στην Ευρώπη έβαλαν οι «Κίτρινοι»

Με γκολ του Αμπουμπακάρ Καμαρά στο 63′ ο Άρης νίκησε 1-0 τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα και έβαλε «φωτιά» στην Ευρώπη.

Και τώρα τρεχάτε ποδαράκια μου! Ο Άρης με γκολ του Αμπουμπακάρ Καμαρά στο 63′ (στην επιστροφή του στην ενδεκάδα μετά την τιμωρία), νίκησε με 1-0 τον ΠΑΟΚ. Οι «Κίτρινοι» έβαλαν φωτιά στην μάχη της Ευρώπης χωρίς ακόμη να έχει ολοκληρωθεί η 8η αγωνιστική των πλέι-οφ.

Α’ Ημίχρονο

Μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο υπήρξαν δύο καλές στιγμές μια για κάθε ομάδα. Στο 5′ απείλησε με τον Τσιγγάρα και στο 9′ ο Άρης με τον Σούντγκρεν ο οποίος έκανε δυνατό σουτ. Οι «Κίτρινοι» εκτός από την πρωτοκαθεδρία στις κινήσεις, είχαν και ασύλληπτά ποσοστά κατοχής (66% στο πρώτο εικοσάλεπτο). Λίγο αργότερα στο 29΄ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 0-1 μετά από ωραία ενέργεια του Μαντσίνι. Την τελευταία στιγμή όμως ο Σίντκλεϊ αποσόβησε την ευκαιρία διώχνοντας στο ύψος της μεγάλης περιοχής.

Στο 39′ ο Άρης έφτασε…μια ανάσα από το να βάλει γκολ. Ο Καματά βρέθηκε απέναντι στον Πασχαλάκη με τον Μαυριτανό φορ να κάνει κάκιστο κοντρολ. Τρια λεπτά αργότερα ο Μαντσίνι δημιούργησε τις προϋποθέσεις για το γκολ, αλλά μάταια. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στα επίπεδα του 0-0.

Β’ Ημίχρονο

Το ξεκίνημα του Β’ μέρους ήταν εκ διαμέτρου αντίθετο με το πρώτο. Όπως και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο είχαμε μοιρασμένες ευκαιρίες. Η πρώτη ήταν στο 49′ με τον Σούντγκρεν να πιάνει ένα «ξερό» σουτ, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα έξω από την εστία του Πασχαλάκη. Δύο λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ έχασε ευκαιρία με τον Μούργκ ο οποίος αστόχησε προ κενής εστίας.

Το ασφυκτικό pressing που άσκησε ο Άρης έπιασε τόπο λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Στο 63ο λεπτό ο Καμαρά έπιασε στον ύπνο την άμυνα του ΠΑΟΚ. Μετά από ωραία πάσα του Μαντσίνι, και αφού απέφυγε τον Ίνγκασον εκτέλεσε εν ψυχρώ τον Πασχαλάκη και άνοιξε το σκορ.

Στο 67ο λεπτό ο Ιτούρμπε ανετράπη εντός της περιοχής από τον Σάστρε. Ο διαιτητής της αναμέτρησης Φέλιξ Μπριχ έκλεισε τα μάτια και έδωσε εντολή να συνεχιστεί το ματς. Το ίδιο συνέβη και στο VAR.

Ο Χέρμαν Μπούργος προκειμένου να κλειδώσει το αποτέλεσμα έριξε στην μάχη και τον Σάκιτς, περνώντας στο αριστερό άκρο τον Σούντγκρεν. Οι Μπερτόγλιο και Μαντσίνι αποχώρησαν στο 78′ και την θέση τους πήραν οι Πάλμα και Ματέο Γκαρσία. Η τελευταία αλλαγή έγινε το 85′ με τον Δεληζήση να αντικαθιστά τον Ιτούρμε, αλλάζοντας την διάταξη σε 5-4-1.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Άρη νικητή και τους «Κίτρινους» να κάνουν ένα πολύ σημαντικό βήμα στην μάχη της Ευρώπης

Οι συνθέσεις του αγώνα

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε, Ίνγκασον, Μιχάι (79’ Τσόλακ), Σίντκλεϊ, Τσιγγάρας (66’ Σβαμπ), Κούρτιτς, Τέιλορ (66’ Μιτρίτσα), Μουργκ (66’ Σοάρες), Ζίβκοβιτς, Άκπομ.

ΑΡΗΣ (Χ. Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά (68’ Σάκιτς), Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Σούντγκρεν, Ντουκουρέ, Ματίγια, Μπερτόγλιο (79’ Πάλμα), Ιτούρμπε (85’ Δεληζήσης), Μαντσίνι (79’ Γκαρσία), Καμαρά.

Διαιτητής: Μπριχ (Γερμανία)

Βοηθοί : Λουπ (Γερμανία), Κέμπτερ (Γερμανία)

4ος : Κουτσιαύτης (Άρτας)

VAR : Γκέραχ (Γερμανία), Φωτόπουλος (Αθηνών).