overfm.gr | Super League 1 | ΠΑΟΚ – Απόλλων Σμύρνης 2-2: Βαθμός «χρυσάφι» για τον Απόλλωνα, γκέλα για τον ΠΑΟΚ [vid]

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» μοιράστηκε από έναν βαθμό μαζί με τον Απόλλωνα και μετρά πλέον 40 βαθμούς

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 κόντρα στον Απόλλων Σμύρνης, με την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία να παίρνει τον ένα πόντο χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Ίγκασον στο 88ο λεπτό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

ΕΙΧΕ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΠΑΛΑΣ Ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης προσπάθησε να γίνει απειλητικός, με τον Ουάρντα να μην μπορεί να ευστοχεί με κεφαλιά στο 3΄. Λίγα λεπτά αργότερα οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσιά έχασαν και δεύτερη καλή ευκαιρία, με τον Αντελίνο Βιεϊρίνια να στέλνει την μπάλα στο πρώτο δοκάρι στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την πρώτη τους επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ στο 14΄, με τον Μπρόυσιτς να σεντράρει από τα αριστερά στον Σβίλκα, αλλά το σουτ του Λιθουανού στην συνέχεια να είναι αρκετά άστοχο. Στο 23΄ο «Δικέφαλος του Βορρά» έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 1-0, με τον Κρμέντσικ να σουτάρει μέσα στην μεγάλη περιοχή αλλά στην συνέχεια να μπλοκάρεται το σουτ από τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα Νταβίνο Βερχλουστ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μέχρι και εκείνο το διάστημα είχε κατοχή μπάλας με 65% έναντι των φιλοξενούμενων που είχαν με 35%.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΟΥΑΡΝΤΑ ΚΑΙ Η ΑΠΕΙΛΗ ΤΟΥ ΣΒΙΛΚΑ

Ο ΠΑΟΚ έχοντας περισσότερη κατοχή μπάλας αλλά και καλύτερα πατήματα κατάφερε να βρει δίχτυα  με τον Αμρ Ουάρντα στο 29΄, με τον Αιγύπτιο επιθετικό να νικά τον πορτιέρε της Ελαφράς Ταξιαρχίας έπειτα από ωραίο αριστερό γυριστό σουτ μέσα στην μεγάλη περιοχή. Ωστόσο, η ομάδα του Γιώργου Παράσχου δεν «παρέδωσε τα όπλα» και στο 36΄έχασε τεραστία να κάνει το 1-1, με τον Σβίλκα να στέλνει την μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Ζίβκοβιτς. Επιπλέον, λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, Ο Μούργκ έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του στο 43΄, με το σουτ του Αυστριακού να μπλοκάρεται και πάλι από τον Βέρχλουστ.

Ο ΤΣΑΜΠΟΥΡΗΣ ΦΕΡΝΕΙ ΤΟ ΜΑΤΣ ΣΤΑ ΙΣΑ

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι. Στο 50΄ο Ελ Καντουρί μάρκαρε αντικανονικά τον Ιωαννίδη μέσα στην μεγάλη περιοχή , με αποτέλεσμα ο Απόλλωνας να ζητά πέναλτι. Ο διαιτητής Φωτιάς έχοντας ελέγξει την φάση από το VAR έδωσε πέναλτι, με τον Τσαμπούρη να ευστοχεί από την άσπρη βούλα και να φέρνει το ματς ξανά στα ίσα.

Η ΠΙΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΚΑΙ Η ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΣΒΙΝΤΕΡΣΚΙ

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου έχοντας ισοφαρίσει σε 1-1, έχασε τεράστια ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο συνεχόμενο τέρμα, με τον Ντάουντα να μην μπορεί να ολοκληρώνει σωστά την προσπάθειά του στο 58΄. Στο 60΄ο Βιεϊρίνια προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Βερχλουστ με τον Βέλγο τερματοφύλακα όμως να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Επιπλέον, στο 71΄ο Σβιντέρσκι δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, με τον Πολωνό επιθετικό των Θεσσαλονικών να μην μπορεί σκοράρει στην τετ ευκαιρία που είχε με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΦΕΡΝΑΝΤΕΘ ΚΑΙ Η ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΙΝΓΚΑΣΟΝ

Με την συμπλήρωση του 80λεπτου ο Απόλλωνας Σμύρνης κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ στο 82΄΄ , με τον Καλισίρ να κάνει το 1-2 με τον Φερνάντεθ και στην συνέχεια ο Ισπανός να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο, η ομάδα του Πάμλο Γκαρσία δεν τα παράτησε και στο 88΄ισοφάρισε σε 2-2 με τον Ίνγκασον, με τον παίκτη του «Δικεφάλου» το πέμπτο του φετινό προσωπικό τέρμα.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ:

ΠΑΟΚ: Μπαμπά Ραχμάν, Νίκα Νινουά (λόγω ίωσης), Ενέα Μιχάι (τραυματίας)

Απόλλων Σμύρνης: Λισγάρας, Φατίον, Τσιλούλης

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ Βασίλης Φωτιάς (διαιτητής σύνδεσμος Πέλλας), Παπαδάκης (βοηθός σύνδεσμος Ηρακλείου), Μωϋσιάδης (βοηθός σύνδεσμος Γρεβενών), Τσετσίλας (σύνδεσμος Γρεβενών), Μανούχος (VAR σύνδεσμος Αργολίδας), Αποτσόγλου (AVAR σύνδεσμος Αθηνών)

ΟΙ ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία) 4-2-3-1: Ζίβκοβιτς, Ίνκασον, Βαρέλα, Περέϊρα, Βιεϊρίνια, Ελ Καντουρί, Σβάμπ, Τζόλης, Ουάρντα, Μούργκ, Κρμέντσικ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος) 4-4-2: Βερχούλστ, Ντομίγκες, Τσαμπούρης, Μπρούσιτς, Καλισιρ, Τόμας, Σβίλκα, Κολ, Μπαξεβανίδης, Ιωαννίδης, Ντάουντα