overfm.gr | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΠΑΟΚ – Άλκμααρ 2-2: Ότι έχτισε στο πρώτο ημίχρονο το γκρέμισε στο δεύτερο

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να προηγήθηκε 2-0 αλλά τελικά λύγισε και βγήκε ισόπαλος 2-2 με την Άλκμααρ στο τρίτο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους.

Νικηφόρο δεν ήταν το τρίτο φιλικό του ΠΑΟΚ επί ολλανδικού εδάφους. Οι Θεσσαλονικείς ήρθαν ισόπαλοι 2-2 με την Άλκμααρ, παρά το γεγονός πως προηγήθηκαν με δύο γκολ. Τα δύο πρώτα γκολ του αγώνα ήταν ασπρόμαυρα και τα πέτυχαν Ζίβκοβιτς και Μιχάι. Τα δύο γκολ που έφεραν την ισοφάριση έφεραν οι Παυλίδης και Γκρίφιθ.

Η εικόνα του αγώνα:

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στον αγώνα πιέζοντας ψηλά και δυσκόλεψε τους Ολλανδούς να βγάλουν πρώτη πάσα και αυτό απέδωσε.

Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έκανε μια εξαιρετική ατομική προσπάθεια και αφού δεν μπόρεσε να συνεργαστεί με τον Κωνσταντέλια πήρε τις κόντρες και έκανε το 1-0 μόλις στο 5ο λεπτό.

Το γκολ αυτό αφύπνισε τους Ολλανδούς που πήραν την κατοχή της μπάλας , ωστόσο δεν μπόρεσαν να απειλήσουν.

Αυτό αντίθετα το έκανε ο ΠΑΟΚ. Από εκτέλεση κόρνερ του Κωνσταντέλια ο Κάργας πήρε την κεφαλιά και με προβολή μέσα στην αναπουμπούλα ο Μιχάι έγραψε το 2-0 στο 13΄.

Οι Ολλανδοί δεν το έβαλαν κάτω και κράτησαν την υπεροχή τους και τελικά βρήκαν το γκολ.  Στο 27΄, ο Παυλίδης έκλεψε την μπάλα και με φαλτσαριστό σουτ νίκη τον Κοτάρσκι για το 2-1.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε η Άλκμααρ είχε την πρωτοβουλία, όμως ο ΠΑΟΚ «σφιχτή» άμυνα και οι δύο ομάδες πήγαν με το 2-1 στα αποδυτήρια

Στην ανάπαυλα ο Λουτσέσκου προχώρησε σε 9 αλλαγές, διατηρώντας μόνο τους Κάργα και Φελίπε Σοάρες. Η συνοχή χάθηκε, ωστόσο οι γηπεδούχοι άσκησαν πίεση και πήραν μέτρα στο γήπεδο.

Έτσι, η Άλκμααρ έφτασε σε ευκαιρία με τον Γκρίφιθ η οποία αποδείχθηκε προειδοποιητική. ο ίδιος παίκτης ήταν κι εκείνος ο οποίος έφερε τελικά το ματς στα ίσα, όταν σε αντεπίθεση της Άλκμααρ εκμεταλλεύθηκε το ωραίο γύρισμα του Ντούιν. Με αυ΄τον τον τρόπο έκανε το 2-2 στο 72΄.

Μετά από αυτό το γκολ έπεσε εντελώς ο ρυθμός και το ματς έληξε ισόπαλο 2-2.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άλκμααρ (Πασκάλ Γιάνσεν): Βάινταλ, Φαν Μπρεντερόντε, Χατζηδιάκος, Ντέκερ, Κέρκεζ. Κούπμαϊνερς, Μπούρμεεστερ, Έβιεν, Ντε Γιονγκ, Ντε Βιτ, Παυλίδης. Στην επανάληψη αγωνίστηκαν οι: Βέρουλστ, Μίντζο, Βίτρι, Μπαράσι, Ντούιν, Λάντο, Ραϊντενς, Μπεούκεμα, Ντε Βιτ, Γκρίφιθ και Σάουτεν.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι (46’ Ζίβκο Ζίβκοβιτς), Λύρατζης (46’ Σάστρε), Κάργας (61’ Κουλιεράκης), Μιχάι (46’ Ίνγκασον), Ράφα Σοάρες (46’ Βιεϊρίνια), Σβαμπ (46’ Ντόουγκλας), Τσιγγάρας (46’ Ντάντας), Αντρίγια Ζίβκοβιτς (46’ Λάμπρου), Φελίπε Σοάρες (61’ Κούρτιτς), Τσαούσης (46’ Κουαλιάτα), Κωνσταντέλιας (46’ Τζίμας).