overfm.gr | Super League 1 | ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 3-1: Ξεκίνημα με το δεξί στα play off [pics, vids]

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Ο «δικέφαλος του βορρά» κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο στην πρώτη αγωνιστική των play off, το οποίο θα είναι πολύ βοηθητικό για εκείνον στην μάχη της Ευρώπης.

Ένα πολύ σημαντικό τρίποντο πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ απέναντι στην ΑΕΚ. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 3-1 της «Ένωσης» στο γήπεδο της Τούμπας, για την πρώτη αγωνιστική των play off  της Super League. Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος με 50 βαθμούς, φτάνοντας έτσι μια ανάσα από τον Άρη.

• Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το 2-1 του ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος του βορρά» ουσιαστικά καθάρισε σε εκείνη την φάση το ματς, καθώς έκοψε τα φτερά της ΑΕΚ η οποία πήγε στα αποδυτήρια έχοντας κάνει την ισοφάριση.

• ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Ο Κάρολ Σφιντέρσκι. Ο Πολωνός φορ βρήκε δίχτυα δύο φορές (αν και την πρώτη εν τέλει το γκολ δεν μέτρησε), ενώ πρωταγωνίστησε σχεδόν σε όλες τις επικίνδυνες στιγμές του ΠΑΟΚ.

• ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς. Ο Σέρβος πέτυχε δύο γκολ ενώ μαζί με τον Σφντέρσκι, ζάλισε αρκετά την άμυνα της ΑΕΚ.

• ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Ντάμιαν Σιμάνσκι. Ο Πολωνός δεν φάνηκε καθόλου κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.

• ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ

Ο διαιτητής Νταμπάνοβιτς σωστά δεν καταλόγισε το γκολ του ΠΑΟΚ στο 30ο λεπτό καθώς ο Ελ Καντουρί είχε χρησιμοποιήσει το χέρι του για να κάνει το κοντρόλ. Γενικά μια πολύ καλή διαιτησία.

• FACE TO FACE

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος την περισσότερη διάρκεια του παιχνιδιού. Το πρέσινγκ που άσκησαν οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία, αποσυντόνισε πλήρως την ΑΕΚ. Από πλευράς Μανόλο Χιμένεθ, η μεταφορά του Γκαρσία στην αριστερή πλευρά ίσως να έγινε λίγο καθυστερημένα όμως όταν ο επιθετικός έπαιξε εκεί, η διαφορά ήταν αισθητή.

• ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυναμικά στην αναμέτρηση, γεγονός που φάνηκε από το εξαιρετικά γρήγορο γκολ που σημείωσε. Στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης κι έπειτα από την εκτέλεση φάουλ του Σβαμπ από τα δεξιά, ο Ίνγκασον πήρε την κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε ωραία στον Ζίβκοβιτς ο οποίος με πολύ ωραίο τρόπο έγραψε το 1-0.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Το 1-0

Στη συνέχεια ο «δικέφαλος του βορρά» φάνηκε να ελέγχει το ματς, ενώ η «Ένωση» παρουσίασε ένα αρκετά αποσυγκεντρωμένο πρόσωπο. Στο ημίωρο του αγώνα ο Ζίβκοβιτς εκμεταλλευόμενος το λάθος του Ολιβέιρα έκανε μια ωραία μπαλιά στον Ελ Καντουρί. Εκείνος έβγαλε μια παράλληλη πάσα στον Σφιντέρσκι ο οποίος δεν δίστασε να πλασάρει και να γράψει το 2-0. Το γκολ τελικά δεν μέτρησε καθώς έπειτα από την εξέταση της φάσης από τον διαιτητή στο VAR, φάνηκε πως ο Μαροκινός χρησιμοποίησε το χέρι του στην προσπάθεια του να κοντρολάρει την μπάλα.

Η ΑΕΚ παρά την κακή της – μέχρι εκείνη τη στιγμή – εικόνα, κατάφερε να αντιδράσει. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (45’+3) ο Μάνταλος έβγαλε μια υπέροχη κάθετη πάσα στον Ολιβέιρα ο οποίος πλάσαρε κάτω από τα πόδια τον Πασχαλάκη, γράφοντας έτσι το 1-1.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Το 1-1

Το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο, έμοιαζε αρκετά με εκείνο στο πρώτο. Ο «δικέφαλος του βορρά» χρειάστηκε μόλις 16” και 7 πάσες για να σημειώσει το 2-1.  Στο 46’ ο Τζόλης έκανε το γύρισμα στον Σφιντέρσκι, ο οποίος πλάσαρε όμορφα τον Αθανασιάδη.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Το 2-1

Η «Ένωση» προς τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχε αρχίσει να γίνεται πιο κινητική. Βέβαια, δεν μπόρεσε να απειλήσει τόσο τον ΠΑΟΚ ώστε να βρει ένα ακόμη γκολ. Αντ’ αυτού οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να «κλειδώσουν» τη νίκη στο 89’ με το πλασέ του Ζίβκοβιτς, έπειτα από την ωραία κάθετη του Κρμέντσικ.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Το 3-1

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Ροντρίγκο, Μπαμπά, Αουγκούστο, Σβαμπ, Ελ Καντουρί (Μιχαηλίδης 87’), Ζίβκοβιτς, Τζόλης (Μουργκ 69’), Σφιντέρσκι (Κρμέντσικ 74’)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ)Αθανασιάδης, Μπακάκης (Νταντσένκο 81’), Σβάρνας, Λάτσι, Λόπες, Κρίστισιτς (Κοσίδης 81’), Σιμάνσκι (Σάκχοφ 58’), Μάνταλος, Γκαρσία, Ολιβέιρα, Ανσαριφάρντ (Αλμπάνης 68’)

Διαιτητής: Νταμπάνοβιτς (Μαυροβούνιος) Βοηθοί:  Μεϊντάνας (Αχαΐας), Νικολακάκης (Λασιθίου) Τέταρτος: Γιώργος Τζοβάρας (Φθιώτιδας) VAR: Βιντούλιν (Κροατία) AVAR: Φωτόπουλος (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Ροντρίγκο 3’, Σβαμπ 22’, Σιμάνσκι 45’, Σάκχοφ 79’, Ελ Καντουρί 87’, Πασχαλάκης 90’+4