overfm.gr | Κύπελλο Ελλάδας | ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 2-1: Ανατροπή πρόκρισης για τους Θεσσαλονικείς

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Χάρη σε δύο γκολ των Κρμέντσικ και Ζίβκοβιτς ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό. Ο Γαλανόπουλος άνοιξε το σκορ για την Ένωση.

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο ΠΑΟΚ με μεγάλη ανατροπή κόντρα στην ΑΕΚ, πήρε την πρόκριση για τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος με 2-1.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η ισοφάριση του Κρμέντσικ, ο οποίος άλλαξε όλη την… ιστορία του ματς.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ:

Ο Μίκαελ Κρμέντσικ, ο οποίος μπήκε στο 77′ και στο 84′ έκανε το 1-1, δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης στον ΠΑΟΚ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ:

Ο Ράχμαν Μπάμπα, ο οποίος έκανε εξαιρετικό ματς τόσο στο αμυντικό όσο και στο επιθετικό κομμάτι, δίνοντας μία τρομερή ασίστ στον Κρμέντσικ για το 1-1.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ:

Ο Έλντερ Λόπες αντιμετώπισε πάρα πολλά προβλήματα με αποτέλεσμα να φάει πολλές… πλάτες από τον Ροντρίγκο, ο οποίος ανέβαινε συνεχώς.

ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ:

Καλή διαιτησία από τον Ντοβέρι, ο οποίος υπέδειξε σωστά το πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ.

FACE TO FACE:

Η αλλαγή του Γκαρσία με τον Κρμέντσικ αποδείχθηκε καθοριστική, καθώς ο Τσέχος 6 λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς σκόραρε.

Από την άλλη, ο Χιμένεθ προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα, χωρίς όμως να βρει βασικό πρωταγωνιστή.

ΑΝΑΛΥΣΗ:

Η πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη σε περιοχή ήρθε μόλις στο πρώτο λεπτό, όταν ο Σφιντέρσκι βρέθηκε σε καλή θέση από την κάθετη του Μπάμπα, αλλά δεν κατάφερε να πλασάρει τον Τσιντώτα καθώς του έβαλε την κόντρα με πολύ ωραίο τάκλιν ο Τσιγκρίνσκι. Η μεγάλη φάση του ημιχρόνου έγινε στο 25′, με τον Ροντρίγκο να γυρίζει έξοχα την μπάλα στον Ουάρντα, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει εξ’ επαφής τον Τσιντώτα που έκανε μεγάλη επέμβαση. Η τελευταία καλή ευκαιρία του πρώτου μέρους ήταν και πάλι για τον ΠΑΟΚ, με τον Ουάρντα να γυρίζει την μπάλα στον Σφιντέρσκι και τον Πολωνό να μην πιάνει καλά την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές, προσέχοντας ιδιαίτερα το αμυντικό τους κομμάτι και μη δίνοντας χώρο στην αντίπαλη επίθεση. Η πρώτη επικίνδυνη φάση για την ΑΕΚ ήρθε στο 55′, όταν το σουτ του Βασιλαντωνόπουλου κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Σφιντέρσκι ανατράπηκε από τον Γαλανόπουλο, με τον Ντοβέρι να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βιεϊρίνια, ο οποίος όμως έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Σε εκείνο το σημείο η ένωση πήρε ψυχολογία και απείλησε με τον Ανσαριφάρντ στο 65′, βρίσκοντας όμως τον Πασχαλάκη σε ετοιμότητα. Μετά από 4 λεπτά και μετά από ένα κόρνερ του Μάνταλου, ο Γαλανόπουλος σηκώθηκε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ και με πολύ όμορφη κεφαλιά έκανε το 0-1, βάζοντας φωτιά στο ματς.

Στη συνέχεια και μετά από αρκετά λεπτά λαθών και αλλαγών, ο Γκαρσία πέρασε στο παιχνίδι τον Κρμέντσικ, ο οποίος αποτέλεσε άνθρωπο του αγώνα, καθώς στο 84′ ισοφάρισε σε 1-1 με δυνατό σουτ μετά την ασίστ του Μπάμπα. Οι «κιτρινόμαυροι» μην έχοντας άλλη επιλογή βγήκαν να πιέσουν, αλλά ο Ζίβκοβιτς εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μιτάι στο 95′ και με εκπληκτική λόμπα καθάρισε την πρόκριση για την ομάδα του.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (Μιχαηλίδης), Βαρέλα, Ίνγκασον, Μπάμπα, Ντούγκλας, Σβαμπ, Ροντρίγκο, Ουάρντα (Τσιγγάρας), Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Σφιντέρσκι (Κρμέντσικ).

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Τσιγκρίνσκι (Κοσίδης), Σβάρνας, Νεντελτσεάρου, Βασιλαντωνόπουλος (Νταντένκο) Λόπεζ(Μιτάι), Γαλανόπουλος, Κρίστιτσιτς (Αλμπάνης), Σιμάνσκι (Τάνκοβιτς), Μάνταλος, Ανσαριφάρντ.