overfm.gr | Euroleague | ΠΑΟ – ΕΦΕΣ 80-74 – Αυτός ήταν Παναθηναϊκός

Αυτός μάλιστα! Ήταν ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες της Εφές και αποκαλύπτοντας τα τρωτά της σημεία πήραν το «Τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος»

Τι κι αν έπαιξε χωρίς τον ηγέτη Ιωάννη Παπαπέτρου; Ήταν Παναθηναϊκός. Γιατί το γράφουμε αυτό; Γιατί οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη σήμερα τα έκαναν σχεδόν όλα σωστά κι έτσι κατέκτησαν την πρωτιά στο «Τουρνουα Παύλος Γιαννακόπουλος».

Οι «πράσινοι», είχαν σε εξαιρετική μέρα τους Μέικον, Φλόιντ, Πέρι και Παπαγιάννη και αποκάλυψαν όλες τις αδυναμίες της Εφές. Από τους Τούρκους, διακριθέντες ήταν οι Μπομπουά, Τουντσέρ, Μίτσιτς και Άντερσον.

Η εξέλιξη του αγώνα

Αρχικά, οι Τούρκοι μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι και με κύριο όπλο τους το τρίποντο, προηγήθηκαν νωρίς με 6-12. Παράλληλα όμως, οι συνεργασίες των Μέικον και Φλόιντ, έδωσαν σκορ κάτω από το καλάθι. Οι παίκτες της Εφές συνέχισαν να προηγούνται με σκορ 12-18. Από εκείνο το σημείο και μετά, το σύνολο του Πρίφτη, «έτρεξαν» ένα σερί 6-0 ισοφαρίζοντας στο 18-18.

Ο Παναθηναϊκός, έκλεισε την πρώτη περίοδο με σκορ 26-23 υπέρ του.

Στη δεύτερη περίοδο, συνεχίστηκε το καλό παιχνίδι των «πρασίνων» και με καλή απόδοση, έφτασαν να προηγούνται με σκορ 39-25. Ωστόσο σε εκείνο το σημείο, ήταν η σειρά των Τούρκων να αντεπιτεθούν και μένα καλό σερί 9-0, έφτασαν το παιχνίδι στο 39-34. Το ημίχρονο ήταν υπέρ των Αθηναίων με σκορ 47-34, καθώς η Εφές «σίγησε» εντελώς.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με την αυτοπεποίθηση στα ύψη οι παίκτες του Παναθηναϊκού κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα. Μάλιστα στο 26ο λεπτό, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με  16 πόντους, έπειτα από τρίποντο του Μποχωρίδη.

Στη συνέχεια, η πρωταθλήτρια Ευρώπης, πίεσε και βρήκε λύσεις, φτάνοντας το σκορ στους πέντε πόντους (σκορ τρίτου δεκαλέπτου 59-54). Το ίδιο παιχνίδι συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι δυο ομάδες ήταν μεν κοντά, ωστόσο ο Παναθηναϊκός, ήταν κερδισμένος στο τέλος του αγώνα, καθώς δεν απειλήθηκε ουσιαστικά.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 47-34, 59-54, 80-74.

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 9 (1), Μέικον 13 (3), Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 3 (1), Καββαδάς, Κασελάκης 6, Γουάιτ 7, Φλόιντ 10, Νέντοβιτς 9 (2), Έβανς 6, Μαντζούκας 2, Σαντ-Ρος 7 (1)

Εφές (Αταμάν): Μπομπουά 17 (3), Σαϊμπίρ 6, Μπαλμπάι, Γκετσίμ 2, Ιλιάσογλου, Γκατζί, Μοερμάν, Τουντσέρ 11 (3), Μίτσιτς 17 (2), Άντερσον 9 (3), Πετρούσεφ 5, Ντάνστον 7

Δείτε το στατισικό πίνακα της αναμέτρησης, καθώς επίσης και τα καλύτερα στιγμιότυπα αυτής: