overfm.gr | Super League 2 | Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ Β΄ 1-2 – Απόδραση από τις Σέρρες

Ο ΠΑΟΚ Β΄ απέδρασε από τις Σέρρες επικρατώντας με το αγχωτικό 2-1 του Πανσερραϊκού. Σκόρερ του «Δικέφαλου του Βορρά» οι Παναγιώτου και Σμυρλής και του Πανσερραϊκού ο Εππάς.

Ο Παναγιώτης Παναγιώτου πριν από λίγες μέρες ήρθε σε συμφωνία με τον ΠΑΟΚ για επέκταση της συνεργασίας του και το πανηγύρισε στην σημερινή αναμέτρηση με τον Πανσερραϊκό (2-1) με γκολ.

Ο στόπερ από τα Ιωάννινα είναι μέλος της δεύτερης ομάδας του «Δικέφαλου του Βορρά» από την αρχή της σεζόν και ήδη μετρά 14 συμμετοχές. Με το γκολ του η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία πήρε το προβάδισμα, για να διπλασιάσει τον δείκτη του σκορ ο Σμυρλής.

Ο ΠΑΟΚ Β είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα από την αρχή του πρώτου ημιχρόνου. Μάλιστα, οι Θεσσαλονικείς είχαν ένα συντριπτικό ποσοστό κατοχής που ανερχόταν στο 70%. Έτσι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο καλό τους διάστημα να βρουν το πολυπόθητο γκολ. Στο 26ο λεπτό ο Τσάουση έκανε μία πολύ ωραία σέντρα και ο Παναγιώτου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καβουσάκη.

Οι παίκτες του Πανσερραϊκού δεν πτοήθηκαν και προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα. Πήραν μέτρα στο γήπεδο και δημιούργησαν πολλές τελικές, χωρίς να καταφέρουν να παραβιάσουν την εστία του Δικέφαλου. Η λήξη του πρώτου ημίχρονου ήρθε και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τον ΠΑΟΚ Β΄ να προηγείται.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, ο Πανσερραϊκός ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο. Τα «λιοντάρια» πίεσαν ψηλά και έφτασαν στην ισοφάριση στον 70ο λεπτό της αναμέτρησης με το Εππάς.

Οι παίκτες του Γκαρσία δεν απογοητεύτηκαν και κατάφεραν να βρουν το γκολ της νίκης στο 80΄. Ο Σαλαμούρας και ο Σμυρλής συνδυάστηκαν και ο δεύτερος με ψύχραιμο σου διαμόρφωσε το 1-2.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πανσερραϊκός (Αγγελος Διγκόζης): Καβουσάκης, Κεφαλάς, Καρασαλίδης, Ζέρης, Πίντο, Καραμπέρης (63’ Εππάς), Μαρκιόνι (82’ Βάντερσον), Κόντσι (63’ Ντίας), Μέσσι, Παπαβασιλείου, Κανίς

ΠΑΟΚ Β’ (Πάμπλο Γκαρσία): Μπουργάνης Αποστολόπουλος, Καλουτσικίδης, Μανωλιούδης, Παναγιώτου, Ουεντραόγκο, Μελετίδης Γρόσδης (46’ Σαλαμούρας), Τσαούσης, Φασίδης (61’ Σμυρλής), Πανίδης (46’ Γαϊτανίδης)