overfm.gr | Super League 2 | Πανσερραϊκός – Απόλλων Λάρισας 1-0: «Καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο

Το γκολ του Πανσερραϊκού κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας, στο πρώτο ημίχρονο, ήταν αρκετό για να φέρει την πρώτη νίκη της ομάδας στο πρωτάθλημα.

Ο Πανσερραϊκός μετά από τρεις ισοπαλίες και μία ήττα, πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 2. Στο Δημοτικό γήπεδο, επικράτησε 1-0 κόντρα στο Απόλλων Λάρισας, χάρη στο μοναδικό γκολ που πέτυχε ο Παπαβασιλείου. Πανσερραϊκός – Απόλλων Λάρισας 1-0: «Καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο

Πανσερραϊκός – Απόλλων Λάρισας 1-0: «Καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο

Στον πρώτο ημίχρονο, ο Πανσερραϊκός ήταν πιο απειλητικός. Πρώτη καλή στιγμή είχε στο 10ο λεπτό. Ο Κρητικός έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ ύστερα από εκτέλεση φάουλ, αναγκάζοντας τον Μαντζάρη σε διπλή απόκρουση.

Στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν με τους Κόντσι και Ζέρη να δημιουργούν προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα. Μετά το πρώτο 20λεπτο, ο Απόλλων Λάρισας άρχισε να ανεβάζει στροφές. Στο 20’ η εκτέλεση φάουλ από τον Βίγια κατέληξε ψηλά άουτ. Ούτε στο 25’ η συνεργασία του Βίγια – Μπαλογιάννη απέδωσε καρπούς καθώς το σουτ που επιχείρησε ο τελευταίος πέρασε επίσης αρκετά μέτρα άουτ.

Το γκολ που έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους ήρθε στο 29ο λεπτό. Ο Πανσερραϊκός εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μαντζάρη. Ο  Ανάκογλου έκλεψε την μπάλα, πάσαρε στον Παπαβασιλείου και εκείνος από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Αυτό ήταν το 1ο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα για τον Σερραίο επιθετικό.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν αλλά πέρα από το δοκάρι που βρήκε η  σέντρα του Τιμπουέ στο 41’, δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω με το 1-0 να μένει ως τη λήξη του ημιχρόνου.

Πανσερραϊκός – Απόλλων Λάρισας 1-0: Ο Απόλλων κυνήγησε το γκολ χωρίς αποτέλεσμα

Στο δεύτερο ημίχρονο με τη συμπλήρωση μιας ώρας, οι συχνές  διακοπές έριξαν το ρυθμό του παιχνιδιού χωρίς να έχει δημιουργηθεί κάποια επικίνδυνη φάση. Νωρίτερα στο 49’ είχε προηγηθεί μια χαμένη ευκαιρία για την ομάδα του Σαραγόσα. Η σέντρα που επιχείρησε ο Ανάκογλου, έδωσε πολλά φάλτσα στη μπάλα με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αιφνιδιάζεται αλλά να διώχνει τελευταία στιγμή σε κόρνερ.

Ο Πανσερραϊκός συνέχιζε να πιέζει. Στο 64’ οι κεφαλιές των Ανάκογλου και Παπαβασιλείου πέρασαν ανεκμετάλλευτες όπως και το σουτ του Ζέρη. Στο 68’ άναψαν τα αίματα. Οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση αλλά ο διαιτητής υπέδειξε οφσάιντ προκαλώντας την αντίδραση του πάγκου. Ο βοηθός του Σαραγόσα, Σεμπάστιαν Ζέκα, δέχτηκε την κίτρινη κάρτα.

Η ομάδας της Λάρισας προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και να κυνηγήσει το γκολ. Απείλησε με τον Ζιάκα στο 73’ ενώ η κεφαλιά του Βίγια στο 75’ πέρασε άουτ δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Καβουσάκη.

Στο 82’ οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ακόμη καλή ευκαιρία. Ο Ζιάκας σημάδεψε το δεύτερο δοκάρι αλλά ο Νούσιος δεν  μπόρεσε να βρει τη μπάλα όπως ήθελε. Τέλος στο 89’, ο Σκούπρα σέντραρε, αλλά ο Νούσιος από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Καβουσάκη, ο οποίος διατήρησε το τελικό 1-0. Πανσερραϊκός – Απόλλων Λάρισας 1-0: «Καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο

Πανσερραϊκός: Καβουσάκης, Ζέρης, Κόντσι (76′ Φουάσης), Πίντο, Κουκόλης, Γιανναράκης, Μαρτσιόνι, Κρητικός, Παπαβασιλείου (86′ Χαϊνταρά), Κανίς, Ανάκογλου (82′  Έππας).

Απόλλων Λάρισας: Μαντζάρης, Τιμπουέ, Καρρίκι, Γιαννίτσης, Σκούπρα, Χατζής, Λίταινας, Μπαλογιάννης (56′  Ζιάκας), Βίγια (81′ Νούσιος), Λεμάνγκρ (65′  Παναγιώτου), Κανούλας.