overfm.gr | Aθλητισμός | Πανελλήνιο ρεκόρ στα 200μ. ελεύθερο ο Βαζαίος

Τεράστια επίδοση και νέο πανελλήνιο ρεκόρ έκανε ο Ανδρέας Βαζαίος στα 200 μέτρα ελεύθερο στο διεθνές μίτινγκ της Στοκχόλμης.

Μεγάλο πανελλήνιο ρεκόρ στα 200μ. ελεύθερο σημείωσε ο Ανδρέας Βαζαίος, κατά τη 2η ημέρα του διεθνούς μίτινγκ κολύμβησης της Στοκχόλμης. Ο πρωταθλητής του Αλέξανδρου Νικολόπουλου εκμεταλλεύθηκε τον πολύ δυνατό συναγωνισμό στην κούρσα και, παρότι τερμάτισε τέταρτος, πέτυχε χρόνο 1:46.94, βελτιώνοντας το 1:47.48 που είχε ο ίδιος από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, στις 28 Ιουλίου 2017. Με την επίδοση αυτή, ο αθλητής του ΟΦ Νέας Ιωνίας, Ανδρέας Βαζαίος, έπιασε και σε αυτό το αγώνισμα (μετά τα 200μ. μικτή ατομική) τα όρια πρόκρισης, τόσο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που θα γίνει τον Ιούνιο στη Βουδαπέστη, όσο και για το Ευρωπαϊκό της Ρώμης τον Αύγουστο. Νικητής στον τελικό αναδείχθηκε ο Γερμανός Λούκας Μέρτενς με 1:45.44, με δεύτερο τον Αυστριακό Φέλιξ Αουμπεκ (1:46.14) και τρίτο τον Λιθουανό Ντάνας Ράπσις (1:46.43).

Να σημειωθεί ότι ο Βαζαίος το πρωί είχε κάνει 1:48.59, ενώ συμμετείχε και στα προκριματικά των 100μ. πεταλούδα, όπου κατετάγη 5ος με 53.52. Προτίμησε να αποσυρθεί από τον τελικό, προκειμένου να επικεντρωθεί στα 200μ. ελεύθερο, και δικαιώθηκε απόλυτα.

Βαζαίος

Οι υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές

Εξαιρετικός ήταν και σήμερα ο Απόστολος Χρήστου, ο οποίος «κατέβηκε» για πρώτη φορά φέτος τα 25 δευτερόλεπτα στα 50μ. ύπτιο. Ο Έλληνας πρωταθλητής, που είχε κάνει 25.60 το πρωί, πήρε τη δεύτερη θέση με 24.98, πίσω από τον Ρουμάνο Ρόμπερτ-Αντρέι Γκλίντα (24.49), και επιβεβαίωσε για άλλη μία φορά τα όρια για το Παγκόσμιο και το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Στον ίδιο τελικό, ο Τάσος Κούγκουλος πέτυχε ατομικό ρεκόρ με 25.61 (26.21 το πρωί), πήρε την τέταρτη θέση και έδειξε ότι είναι σε θέση να πιάσει το όριο για τη Ρώμη (25.42). Μάλιστα, ήταν το δεύτερο ατομικό ρεκόρ της ημέρας για τον 19χρονο κολυμβητή, ο οποίος λίγο νωρίτερα είχε πάρει την πρώτη θέση στον «μικρό» τελικό των 100μ. πεταλούδα με 54.15 (το πρωί είχε κάνει 54.86).

Την έκτη θέση κατέλαβε η Γεωργία Δαμασιώτη στα 100μ. πεταλούδα με 1:00.23 (1:01.39 το πρωί), ενώ στα 1.500μ. ελεύθερο ο Δημήτρης Μάρκος τερμάτισε έκτος σε 15:21.71 και ο Αστέριος Δαλδογιάννης έβδομος με 15:29.38. Διπλή ελληνική συμμετοχή είχαμε στον τελικό των 100μ. ύπτιο γυναικών, όπου η Νόρα Δράκου κατετάγη έβδομη με 1:02.51 (είχε κάνει καλύτερο χρόνο στα προκριματικά με 1:02.29) και η Ιωάννα Σαχά όγδοη με 1:02.93 (1:02.95 το πρωί).

Ο Αρκάδιος Ασπουγαλής έχασε για λίγα εκατοστά τη συμμετοχή του στον τελικό των 100μ. πρόσθιο, καθώς κατετάγη 9ος στον προκριματικό με 1:03.01, αγωνίστηκε όμως στον «μικρό» τελικό, όπου τερμάτισε δεύτερος με 1:02.52 και πήρε τη δέκατη θέση στο σύνολο. Στο ίδιο αγώνισμα, ο Σάββας Θώμογλου ήταν όγδοος το πρωί με 1:02.97 αλλά δεν αγωνίστηκε στον απογευματινό τελικό, ενώ τέλος η Χαρά Αγγελάκη ήταν έβδομη στον «μικρό» τελικό των 50μ. πρόσθιο με 32.24 (32.21 το πρωί).