overfm.gr | Βόλεϊ | Παναθηναϊκός-Τερουέλ 3-1 – Επαγγελματική νίκη για τους «Πράσινους» [vid]

Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και επικράτησε 3-1 της Τερουέλ για τα προημιτελικά του Challenge Cup.

Μπορεί να έχασε το πρώτο σετ, αλλά στην συνέχεια δεν άφησε το πόδι από το γκάζι. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη κόντρα στην Τερουέλ 3-1 σετ και πλέον θέλει άλλα δύο στον επαναληπτικό. Αν περάσει στα ημιτελικά θα συναντήσει μια εκ των Χάλκμπανκ η Ταρτού.

Η εικόνα του ματς

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο. Ο Παναθηναϊκός μάλιστα κατάφερε να πάρει διαφορά 4 πόντων. Η Τερουέλ μείωσε στην συνέχεια και πήραν κεφάλι στο σκορ στα μισά του σετ.

Το «Τριφύλλι» είχε άμεση αντίδραση και είχε διπλό σετ μπολ (24-22). Ωστόσο ο Ερέου είχε αντίθετη άποψη και παρέτεινε το θρίλερ. Ένα άστοχο σερβίς του Ντε Τρις και ο πόντος του Πίτι έφεραν την Τερουέλ σε θέση οδηγού και πήρε το πρώτο σετ με 31-29.

Ανάλογο ξεκίνημα είχε και στο 2ο σετ. Αλλά ο Παναθηναϊκός έχτισε διαφορά από την αρχή και είχε πολύ καλή διαχείριση του σκορ.

Με αρκετές επιλογές στην επίθεση και τον Γιάκομπσεν σε φόρμα ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στα σετ (25-19), παρότι οι Ισπανοί προσπάθησαν να ροκανίσουν την διαφορά.

Το τρίτο σετ ήταν ένας επιθετικός μονόλογος του Παναθηναϊκού. Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι και δεν άφησαν δευτερόλεπτο το πόδι από το γκάζι. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό και τελικά οι «Πράσινοι» πέρασαν μπροστά με 2-1 σετ (25-13).

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ ο Παναθηναϊκός είχε τα ηνία. Συνάντησε σθεναρή αντίσταση από την Τερουέλ. Αντίσταση που κάμφθηκε μετά το 15-15 όπου οι «Πράσινοι» έκαναν ένα καλό σερί, και κάπου εκεί κρίθηκε το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό να φτάνει σε μια πολύ μεγάλη νίκη. Νίκη που τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στα ημιτελικά του Challenge Cup.