overfm.gr | Βόλεϊ | Παναθηναϊκός – Τενερίφη 2-3 – Ακόμα ανοικτή η πρόκριση

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 3-2 σετ από την ισπανική Τενερίφη, για τον πρώτο αγώνα των προημιτελικών του Challenge Cup, στο βόλεϊ γυναικών.

Μπορεί να πάλεψε αρκετά, όμως ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-2 σετ από την Τενερίφη Λα Λαγκούνα στον Άγιο Θωμά, για το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι. Σε ένα ματς που το «τριφύλλι» δεν είχε στη διάθεσή του, τις Γκρόθες, Τζένιφερ Κρος και  Στεπανένκο λόγω κορωνοϊού.

Πλέον, οι «πράσινες» ετοιμάζονται να ταξιδέψουν στην Ισπανία για τη ρεβάνς την άλλη Τετάρτη, με στόχο τα ημιτελικά. Για να συμβεί αυτό, θα πρέπει η ελληνική ομάδα είτε να πάρει «καθαρή» νίκη (3-0 ή 3-1), είτε να κερδίσει 3-2 και να βγει νικήτρια στο «χρυσό» σετ.

Τα πρώτα δύο σετ ήταν απόλυτα μοιρασμένα, με τις Ισπανίδες να κάνουν εύκολα το 1-0 (16-25) και τις Ελληνίδες να ισοφαρίζουν σε 1-1 (25-12). Το τρίτο ήταν και το πιο… ντέρμπι, με την Χαντάβα να κάνει το 29-27 για το 2-1. Οι φιλοξενούμενες πάτησαν στις αδυναμίες των γηπεδούχων και ισοφάρισαν σε 2-2 (21-25). Όμως, στο τάι μπρέικ βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να κάνουν την ανατροπή και να σφραγίσουν το «διπλό» (12-15).

Τα σετ 2-3 (16-25, 25-12, 29-27, 21-25, 12-15)

Δείτε το τραγούδι των οπαδών του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Αγίου Θωμά.