overfm.gr | Βόλεϊ | Παναθηναϊκός-Ποντολιάνι 3-2 – Πανηγυρική πρόκριση στους 8 του Challenge Cup

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-2 σετ της Ποντολιάνι για το Challenge Cup και πέρασε στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-2 σετ (25-17, 25-22, 23-25, 19-25, 17-15) στον Άγιο Θωμά της Χόντοροκ. Σφράγισαν την πρόκρισή τους στα προημιτελικά του CEV Challenge Cup, έχοντας ως… προίκα τη σπουδαία νίκη στο πρώτο ματς στην Ουκρανία με 3-1 σετ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου χρειαζόταν δύο σετ για την πρόκριση και τα κατέκτησε με επιβλητικό τρόπο. Πραγματοποιώντας εκρηκτικό ξεκίνημα (25-17, 25-22).

Ωστόσο, ο ερχομός της πρόκρισης από το 2ο σετ επέφερε χαλάρωση στο «τριφύλλι», με αποτέλεσμα η Χόντοροκ να φέρει το ματς στα ίσα (2-2 σετ), με τον Παναθηναϊκό όμως να παίρνει τη νίκη στο τάι-μπρέικ (3-2) και να περιμένει μια εκ των Σπαρτάκ Μιγιάβα με την Τέρουελ στους «8» της διοργάνωσης (σ.σ. την Τετάρτη (19/1) είναι ο επαναληπτικός, με τη Σπαρτάκ να έχει επικρατήσει με 3-1 στο πρώτο ματς.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και πήραν από νωρίς το προβάδισμα με διαφορά 5 (11-6) και 8 πόντων (15-7). Με πρωταγωνιστές τους Ανδρεόπουλο και Πρωτοψάλτη η διαφορά έφτασε στους 9 βαθμούς (22-13, 24-15) και οι «πράσινοι» πήραν εύκολα το 1ο σετ με 25-17.