overfm.gr | Κύπελλο Ελλάδας | Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 1-0 – «Πράσινη» επιστροφή στους τίτλους…μετ εμποδίων [vids]

Σε έναν τελικό που επισκιάστηκε από τις συνεχείς διακοπές του ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στους τίτλους μετά από οκτώ χρόνια ανομβρίας επικρατώντας 1-0 του ΠΑΟΚ

Πράσινη επιστροφή…μετ εμποδίων! Σε έναν τελικό που επισκιάστηκε από τις συνεχείς διακοπές λόγω επεισοδίων, ο Παναθηναϊκός είναι ο κάτοχος του Κυπέλλου Ελλάδας για την περίοδο 2021/22. Το «Τριφύλλι» κατακτά και πάλι έναν τίτλο μετά από οκτώ χρόνια ανομβρίας.

Α΄ημίχρονο

Το ξεκίνημα ήταν νευρικό και για τις δύο ομάδες, Πολλά λάθη αρκετές μονομαχίες αλλά και διάθεση να παιχτεί ποδόσφαιρο. Η πρώτη κίτρινη βγήκε από το τσεπάκι του Λαοθ στο 8 με τον Αουγκούστο να την αντικρίζει. Στο 18′ οι «Πράσινοι» φώναξαν για αποβολή του Βραζιλιάνου μέσου με δεύτερη κίτρινη. Δύο λεπτά αργότερα και ο Σοάρες είδε την κίτρινη κάρτα.

Σταδιακά ο ρυθμός του αγώνα άρχισε να ανεβαίνει. Ο Παναθηναϊκός έκανε την πρώτη του φάση το 28′ με τους Ιωαννίδη και Γκατσίνοβιτς να μην μπορούν να σκοράρει. Η φάση εξετάστηκε από το VAR και αποδείχθηκε ότι ο Βιεϊρίνια κλώτσησε τον Σέρβο στο κεφάλι. Αμέσως καταλογίστηκε πέναλτι με τον Αϊτόρ να ευστοχεί από την εσχάτη των ποινών και να ανοίγει το σκορ νικώντας τον Πασχαλάκη. Κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών κομμάτι τσιμέντο βρήκε το χέρι του Ισπανού εξτρέμ και ο Λαόθ διέταξε την διακοπή του αγώνα με τις δύο ομάδες να παίρνουν την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Μετά από πάνω από μισή ώρα διακοπής ο Λαόθ επέστρεψε και το ματς οδηγήθηκε στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου ομαλά. Ο Παναθηναϊκός είχε ακόμα δύο ευκαιρίες. Μια με τον Παλάσιος και μια με τον Αϊτόρ. Στο 44ο λεπτο ο Άκπομ βρέθηκε αμαρκάριστος με τον Μπρινιόλι να λέει όχι στην προσπάθεια του Άγγλου επιθετικού. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στα επίπεδα του 1-0.

Β’ Ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να έχει ευκαιρία για το 2-0! Ο Παλάσιος έσπασε στον Γκατσίνοβιτς με την μπάλα να κοντράρει στον Ίνγκασον. Όλα αυτά στο 47ο λεπτό της συνάντησης. Αργότερα ο Παναθηναϊκός φώναξε εκ νέου για αποβολή του Αουγκούστο με τον Λαόθ να δείχνει να συνεχιστεί το ματς.

Το δωράκι ο ΠΑΟΚ το πήρε αργότερα, με τον Λουτσέσκου να βγάζει τον Αουγκούστο και να περνά στο ματς τον Σβάμπ. Ο Ρουμάνος φρέσκαρε γενικότερα τον ΠΑΟΚ μεσοεπιθετικά και στα καπάκια έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Ο μοιράιος της φάσης ήταν ο Ρούμπεν Πέρεθ, με τον Μπίσεσβαρ να επαναφέρει για τους «Ασπρόμαυρους». Το σουτ λίγο μέσα από την περιοχή πέρασε ελάχιστα άουτ

Όσο ο χρόνος κυλούσε ο ΠΑΟΚ κέρδιζε περισσότερα μέτρα στο γήπεδο και έψαχνε διακαώς την ισοφάριση. Την άγγιξε στο 79′ όταν ο Μπρινιόλι έκανε κακή εκτίμηση του κόρνερ που εκτέλεσε ο Σβαμπ. Σαν απο μηχανής θεός ο Κώτσιρας απομάκρυνε την μπάλα πάνω στην γραμμή.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία ήρθε για τον ΠΑΟΚ για το 1-1. Αρχικά ο Σβάμπ και στην συνέχεια ο προωθημένος Ίνγκασον δεν νίκησαν την πολυπρόσωπη άμυνα του Παναθηναϊκού. Άπαντες πανήγυρισαν στο «Τριφύλλι» σαν κάποιος να έβαλε γκολ. Τα δευτερόλεπτα μέχρι το τελικό σφύργιμα του Λαόθ κύλησαν σαν αιώνας. Με το που ο Ισπανός σφύριξε τη λήξη στήθηκε το πράσινο πάρτι.

Οι συνθέσεις του αγώνα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Βιγιαφάνιες (68’ Κουρμπέλης), Πέρεθ, Παλάσιος (93’ Σάρλια), Γκατσίνοβιτς (76’ Αλεξανδρόπουλος), Αϊτόρ, Ιωαννίδης (75’ Καρλίτος).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (46’ Σίντλεϊ), Αουγκούστο (52’ Σβαμπ), Κούρτιτς, Ζίβκοβιτς, Σοάρες (46’ Καντουρί), Μπίσεσβαρ (62’ Μίτριτσα), Άκπομ (67’ Τσόλακ).