overfm.gr | Super League 1 | Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός 2-0: «Καθάρισε» ο Μακέντα

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Παναιτωλικού με 2-0 στο «Απόστολος Νικολαϊδης» με δύο γκολ του Μακέντα.

Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρά τις αρκετές αλλαγές προσώπων κατάφερε να λύσει τον… γρίφο και να ανοίξει το σκορ στο 51′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μακέντα. Ο Ιταλός ήταν αυτός που 15 λεπτά αργότερα καθάρισε το παιχνίδι με γκολ προ κενής εστίας. Με αυτή την νίκη οι Πράσινοι έφτασαν τους 17 βαθμούς στην Superleague και είναι στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: O Φεντερίκο Μακέντα. Ο Ιταλός για δεύτερη συνεχόμενη αναμέτρηση σκοράρει και μάλιστα δύο γκολ. Δείχνει να μπορεί να καλύψει επάξια το κενό του Καρλίτος για τους πράσινους.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η φάση του 50ου λεπτού. Ο Χουχούμης έχει κλωτσήσει τον Αϊτόρ, με τον διαιτητή να δίνει μετά από έλεγχο του VAR το πέναλτι. Από εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός έλυσε τον γρίφο και κυριάρχησε απόλυτα στο ματς.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς πήρε αρκετά από τις αλλαγές που έκανε σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια. Ο Αϊτόρ ήταν ο παίκτης που κέρδισε το πέναλτι, ο Μαουρίσιο ήταν αυτός που έδωσε την ασίστ στο 2-0, και φυσικά ο Μακέντα ήταν ο άνθρωπος που ξελάσπωσε τους Πράσινους.

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Γκάμαρης είχε μια καλή διαιτησία. Παρά την λάνθασμένη απόφαση του αρχικά στην φάση του πέναλτι, αφού είδε την κλωτσιά του Χουχούμη άλλαξε απόφαση και έδειξε την άσπρη βούλα.

Το ματς

Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός: Οι πορτιέρο είπαν «όχι»!

Ο Παναθηναϊκός ήταν πιο κινητικός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η ομάδα του Ιβάν ΓΙοβάνοβιτς είχε την κατοχή της μπάλας και έκανε την πρώτη υποψία ευκαιρίας μετά από σόλο του Αλεξανδρόπουλου, το οποίο ωστόσο σταμάτησέ μόλις πάτησε περιοχή. Οι πράσινοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία με τον Παναιτωλικό να έχει ωστόσο την πρώτη κλασική ευκαιρία.

Σε αντεπίθεση της ομάδας του Αγρινίου στο 15ο λεπτό, ο Αποστολάκης έκανε μια εξαιρετική κούρσα, κέρδισε την κόντρα από τον Σάρλια, έκανε ωραίο γύρισμα – ασίστ στον Καρέλη, ο οποίος νικήθηκε από τον Μπρινιόλι που είχε σωστή θέση και καλά αντανακλαστικά.

O Παναθηναϊκός απάντησε με τον Μακέντα στο 22′. Μετά από όμορφη σέντρα ο επιθετικός του Τριφυλλιού πήρε την κεφαλιά με τον Μελίσσα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Οι Πράσινοι είχαν άλλη μια κλασική ευκαιρία στο 28′. Ο Αιτόρ βγήκε τετ α τετ με τον Μελίσσα, με τον πορτιέρο των καναρινιών να διώχνει σε κόρνερ.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων ωστόσο δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να παγώσουν τον ρυθμό του αγώνα και να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ.

Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός: Καθάρισε με Μακέντα!

O Παναθηναϊκός κατάφερε να λύσει τον γρίφο στο 52′ καθώς σκόραρε από την άσπρη βούλα. Συγκεκριμένα, μετά από μια μονομαχία Χουχούμη και Αϊτόρ, ο διαιτητής αρχικά δεν έδωσε τίποτα. Ωστόσο μετά από έλεγχο του VAR κλήθηκε να δει την φάση στο μόνιτορ και άλλαξε την απόφαση του δίνοντας πέναλτι.

Ο Μακέντα ήταν ο παίκτης που ανέλαβε την εκτέλεση. Έπεσε πολύ ωραία ο Μελίσσας, βρήκε τη μπάλα, αλλά το σουτ του Ιταλού ήταν πολύ δυνατό και κατέληξε στα δίχτυα. Ο Μακέντα σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό καθώς είχε σκοράρει και κόντρα στην Λαμία.

Οι Πράσινοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους 15 λεπτά αργότερα ξανά με δράστη τον Μακέντα. Το μισό γκολ βέβαια ανήκει στον Μαουρίσιο. Ο Βραζιλιάνος σε μια αντεπίθεση του Τριφυλλιού τράβηξε όλη την άμυνα του Παναιτωλικού πάνω του. Την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Μακέντα, ο οποίος προ κενής εστίας έκανε το 2-0 για τον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός μετά το δεύτερο γκολ έλεγξε πλήρως το ματς και απείλησε ξανά με τον Μακέντα να κάνει κακή πάσα σε μια φάση που θα μπορούσε να τελειώσει ο ίδιος στο 72′. Δύο λεπτά αργότερα ο Παλάσιος έκανε εξαιρετική κούρσα αλλά το τελείωμα του βρήκε σε παίκτη του Παναιτωλικού. O Παναθηναϊκός συνέχισε να ελέγχει το ματς και έφτασε στην νίκη.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (74′ Μπουζούκης), Βιτάλ (67′ Παλάσιος), Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ (74′ Χατζηγιοβάνης), Μακέντα (82′ Χατζηθεοδωρίδης).

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Αποστολάκης, Κορνέλιους, Χουχούμης (77′ Μπελεβόνης), Αντούνες, Φλόρες, Τσιγγάρας, Μόρσεϊ (61′ Μεντόζα), Ντουάρτε (77′ Λούι), Μπαρμπόσα, Καρέλης (58′ Βέργος).