overfm.gr | Ελλάδα | Παναθηναϊκός Κ19 – Ολυμπιακός Κ19 1-0 – Πρωταθλητής το «τριφύλλι»

Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός στην ηλικιακή κατηγορία της Κ19, μετά και τη νίκη επί του Ολυμπιακού στο ντέρμπι με 1-0.

Η Κ19 του Παναθηναϊκού αναδείχθηκε και μαθηματικά πρωταθλήτρια στη Super League U19, μία αγωνιστική πριν το τέλος του πρωταθλήματος. Νίκησε τον Ολυμπιακό με 1-0 στο ντέρμπι χάρη σε γκολ του Συμεωνίδη στο 54′.

Πρώτο πρωτάθλημα για τους πράσινους μετά τη σεζόν 2011-2012.

Η ομάδα του Βαγγέλη Σάμιου, ήταν εμφανώς ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Δεν κατάφερε να βρει δίχτυα στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο 54ο λεπτό πήρε αυτό που του άξιζε έστω και με παράδοξο τρόπο. Ο Συμεωνίδης εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία να απομακρύνει την μπάλα η άμυνα του Ολυμπιακού και με σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 1-0. Η μπάλα έφτασε ως το τέρμα με αργό και βασανιστικό τρόπο. Όμως, ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού ο Παπαδούδης δεν μπόρεσε να αντιδράσει καθώς υπήρχαν πολλά σώματα που του κάλυπταν το οπτικό πεδίο.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση στα τελευταία λεπτά. Η ομάδα του κ. Σάμιου ήταν προσηλωμένη στα αμυντικά της καθήκοντα και κατάφερε να κρατήσει το μηδέν.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λίλο, Ζαφείρης, Παυλάκης, Καρνέσης, Προδρομίτης, Πορφυρόπουλος, Κυριόπουλος, Συμεωνίδης, Μπιλάλ, Φρόκου, Βολάκης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Παπαδούδης, Φρέρης, Χρήστου, Καλογερόπουλος, Κουτσίδης, Ντόη, Παπαδάκος, Σαπουντζής, Παπακανέλλος (59′ Μουζακίτης), Κασέμι, Κουτσογούλας

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook, στο Twitter, στο Instagram, στο Youtube, στο TikTok.