overfm.gr | League Cup «Νίκος Σαμαράς» | Παναθηναϊκός-Φοίνικας Σύρου ONEX 3-2 – Νικητές στο «θρίλερ» οι Πράσινοι

O Παναθηναϊκός χρειάστηκε να φτάσει μέχρι το golden set προκειμένου να νικήσει τον Φοίνικα Σύρου με 3-2 και φουλάρει τις μηχανές για τον επαναληπτικό που θα γίνει στις 5/5.

Έπρεπε να φτάσει μέχρι το golden set ο Παναθηναϊκός, για να νικήσει τον κακό του δαίμονα τον Φοίνικα Σύρου για τα ημιτελικά του Λίγκ Καπ στο βόλεϊ των ανδρών. Το  σύνολο του Δημήτρη Ανδρεόπουλου νίκησε με 3-2 σετ την νησιωτική ομάδα και πλέον φουλάρει τις μηχανές για τον επαναληπτικό που θα γίνει σε τέσσερις μέρες από σήμερα (5/5).

Ο αγώνας δεν θύμιζε σε καμία περίπτωση αυτόν του πρωταθλήματος, στον οποίο ο Φοίνικας Σύρου κέρδισε με 3-0 σετ. Αμφότερες οι ομάδες έδειξαν ότι είναι ανταγωνιστικές, κάτι το οποίο αποδεικνύεται από το τελικό σκορ.

1ο σετ

Ο Παναθηναϊκός μπήκε έχοντας την πρωτοκαθεδρία στις κινήσεις. Ωστόσο η ομάδα της Σύρο αντέδρασε άμεσα και είχε συνέχεια το προβάδισμα. Κάπου εκεί μίλησε η επιθετική κλάση του «Τριφυλλιού» και με δύο καθοριστικούς πόντους στο τέλος νίκησε με 25-23.

2ο σετ

Στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας έβγαλε αντίδραση. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ήταν κυρίαρχος στο τάραφλεξ, αλλά τόσο ο Στέρν όσο και ο Κόστα έδωσαν σημαντικές λύσεις στην επίθεση, πήραν την κατάλληλη διαφορά. Η νησιωτική ομάδα ήταν η νικήτρια του δεύτερου σετ με 25-22.

3o σετ

Το «Τριφύλλι» μπήκε στο τρίτο σετ με βελτιωμένη την υποδοχή τους. Παράλληλα πίεσαν τον Φοίνικα στο σερβίς τους με τον Ρανγκέλ να είναι κυρίαρχος σε αυτό το κομμάτι. Το σύνολο του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφεραν…τούμπα τα σετ με 25-20 και πήραν το προβάδισμα με 2-1.

4ο σετ

Ο Φοίνικας Σύρου δεν φάνηκε διατεθιμένος να καταθέσει εύκολα τα όπλα. Βρήκε τις απαραίτητες λύσεις χάρη στους Φράγκο και Στέρν και πέρασε από νωρίς μπροστά. Η διάρκεια των επιθέσεων ήταν σύντομη. Παρόλα αυτά το μπλόκ του Κόστα, ήταν κρίσιμο ούτως ώστε να αποσοβήσει τις επιθετικές προσπάθειες των Ρανγκέλ και Πρωτοψάλτη. Το σετ όμως κρίθηκε πέρα από τους 25 πόντους και αφού για λίγο το ματς ήταν…μια σου και μια μου, ο Φοίνικας πήρε το σετ στις λεπτομέρειες και οδήγησε τον αγώνα στο tie break.

5ο σετ

Το πέμπτο και τελευταίο σετ ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Παναθηναϊκό. Οι «Πράσινοι» πήραν πολύ γρήγορα προβάδισμα δύο πόντων (3-1,4-2). Ωστόσο οι παίκτες του Φοίνικα έφεραν το σετ στα ίσια (4-4) και ξαναπέρασαν μπροστά. Ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι εκεί για να αντιδράσει, και τελείωσαν το πέμπτο σετ με 15-13 και συνεπώς έκαναν το 3-2.