overfm.gr | Βόλεϊ | Παναθηναϊκός – Φοίνικας Σύρου 3 – 0: «Πράσινος» θρίαμβος και μόνος στην κορυφή

Παναθηναϊκός – Φοίνικας Σύρου 3 – 0: Σε «πάρτι» μετέτρεψαν το ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής στην Volley League οι «πράσινοι», οι οποίοι συνέχισαν ακάθεκτοι την πορεία τους στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Σε τρομερή κατάσταση συνεχίζει να βρίσκεται η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-0 σετ του Φοίνικα Σύρου για την 4η αγωνιστική στη Volley League και συνεχίζουν ακάθεκτοι μόνοι πρώτοι και χωρίς να χάσουν ακόμη σετ στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε τους 12 βαθμούς στο πρωτάθλημα και είναι μόνη πρώτη αφήνοντας στη δεύτερη τον Ολυμπιακό που νίκησε τον ΠΑΟΚ αλλά με απώλεια βαθμού (3-2 σετ στο Ρέντη). Ο Φοίνικας Σύρου από την άλλη υπέστη τη δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα και έμεινε στους πέντε βαθμούς και την τέταρτη θέση.

Παναθηναϊκός – Φοίνικας Σύρου 3 – 0: «Πράσινος» θρίαμβος και μόνος στην κορυφή

Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα και παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν στο 1ο σετ, κατάφεραν να το κατακτήσουν με μπλοκ άουτ του Πρωτοψάλτη, 25-23.

Ανάλογα ήταν και τα άλλα δύο σετ, με τους γηπεδούχους να έχουν συνεχώς το προβάδισμα, κερδίζοντας στις λεπτομέρειες την ομάδας της Σύρου.

Το 2ο σετ κατακτήθηκε από τον ΠΑΟ με 25-22, ενώ με το ίδιο σκορ έληξε και το 3ο και τελευταίο σετ της αναμέτρησης, με τους «πράσινους» να πανηγυρίζουν μία σπουδαία νίκη.

Τα σετ 3-0 (25-23, 25-22, 25-22)